Ziņas

Sabiedrība

Bibliotēkā, kur ne tikai grāmatas

Bibliotēkā. Ieriķu bibliotēkas bibliotekāre Ilze Eglīte stāsta, ka lasītāju intereses ir dažādas. Lasītāja Solveiga Strēle šoreiz izvēlējusies lasīt "Druvu".Foto: Māris Buholcs

No janvāra Ieriķu bibliotēka pārcēlusies uz sabiedrisko centru. Te ir gaiša, mājīga telpa, kur var gan pāršķirstīt periodiku, gan lasīšanai paņemt kādu grāmatu. “Lasītāju nav daudz, bet tie, kuri nāk uz bibliotēku, ir patiešām lieli lasītāji,” saka bibliotekāre Ilze Eglīte. Pēdējā laikā ieriķieši vislabprātāk lasa latviešu autoru grāmatas. Patlaban populārākais ir Noras Ikstenas “Mātes piens” un Armanda Pučes grāmata par Herbertu Cukuru “Jūs nekad viņu nenogalināsiet”.

“”Saplēsto krūzi” daudzi gribēja lasīt, noskatījās pāris sēriju, atzina, ka filmā nav kā grāmatā, un tagad interese zudusi,” bilst bibliotekāre un pastāsta, ka katram lasītājam ir savas intereses un katrs te var atrast tieši viņu interesējošu grāmatu. Un ieriķiešu intereses ir ļoti plašas. Kāds kungs meklējis 1960.gada Deglava “Rīgu”, tādas nav arī Cēsīs, bet 1983.gada izdevums neder. Citu lasītāju interesē plānas grāmatas. Viņš gatavs nākt uz bibliotēku pāris reižu nedēļā, bet biezāku izdevumu neņem.

Ieriķiešiem vispirms jau jāpierod, ka viņiem ir skaista bibliotēka. “Lasu daudz ko, fantastiku gan ne, toties ceļojumu apraksti patīk. Amerikāņu romāni interesē, jo neceru, ka uz Ameriku aizbraukšu, gribas zināt, kāda tur dzīve un bizness, avīzes, žurnālus palasu,” “Druvai” pastāsta Solveiga Strēle un piebilst, ka pensionāriem lasīšanai laika pietiek, tikai vasarā mazāk.

“Kad Ieriķos nebija kārtīgas bibliotēkas, braucu uz Cēsīm pēc grāmatām. Sākumā negribēja piereģistrēt, no laukiem cilvēkiem nedodot. Tagad tas, kas mani interesē, ir tepat mūsu bibliotēkā,” pastāsta Solveiga Strēle.

Bibliotēka Ieriķos ir tā, kas aicina nākt kopā. Sabiedriskā centra telpās ciema ļaudis kopā svinēja Baltā galdauta svētkus. “Mums jāpierod, ka te kaut kas notiek, un jāpiedalās,” saka Solveiga.

Bibliotēkas plauktos grāmatu it kā nav daudz, bet tās ir jaunākās, vecās grāmatas, pirms likt plauktā, tika rūpīgi izšķirotas. Bibliotēka jaunākos izdevumus saņēmusi arī dāvinājumos.

Bibliotēka Ieriķos nav tikai vieta, kur var paņemt lasīšanai grāmatas. Te arī pieejams internets, un bibliotekāre atzīst, ka to neizmanto daudz, jo lielākajai daļai ieriķiešu internets ir mājās, bet uz bibliotēku nāk kaut ko izdrukāt. Bibliotēka ir arī ciema ļaužu informācijas centrs. Te vienmēr pieejama novada avīze, te var nobalsot un ieteikt konkursam “Amatas novada lepnums”.

“Pamazām viss Ieriķos veidojas, attīstās,” uzsver Ilze Eglīte.