Ziņas

Sabiedrība

Bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu nodrošinās bērniem 26 Latvijas novados

Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu šogad tiks nodrošināta bērniem 26 Latvijas novados, aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga.

Šogad pilnībā apmaksātu vakcināciju var saņemt bērni no viena līdz 18 gadu vecumam, kuri ir deklarēti kādā no 26 endēmiskajām zonām jeb novados, kuros pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu. Tie ir Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas un Rojas novads.

Būtiski, ka gadījumā, ja vakcinācija sākta pagājušajā gadā, bet šogad attiecīgais novads vairs nav endēmisko zonu sarakstā, vakcināciju ir iespējams pabeigt par valsts līdzekļiem.

NVD arī atgādina, ka pilnībā apmaksāta vakcinācija tiek nodrošināta arī bāreņiem un bez vecāku gādības atstātiem bērniem visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no viņu dzīvesvietas. Šo vakcināciju plāno un organizē attiecīgās bērnu aprūpes iestādes vai internātskolas administrācija.

Tāpat, sākoties ērču aktivitātes sezonai, valsts daļēji apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā.

Bērniem līdz 24 mēnešu vecumam vakcinācija tiek apmaksāta 50% apmērā. Bērniem šo vakcināciju rekomendē veikt ne agrāk kā no viena gada vecuma. Grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām vakcināciju pret ērču encefalītu apmaksā 25% apmērā. Šādu iespēju nodrošina īpaši zīdaiņiem un jaunajām māmiņām izveidotais kompensējamo zāļu M saraksts, kurā ir iekļautas arī vakcīnas pret ērču encefalītu.

Lai veiktu vakcināciju, jāvēršas ģimenes ārsta vai pediatra praksē, līdzi ņemot vakcinācijas pasi. Ārsts izvērtē pacienta veselības stāvokli un iespēju veikt vakcināciju. Vakcīnas iegādi un ievadīšanu organizē ārsta prakse. Pacientam var arī tikt izsniegts nosūtījums uz Vakcinācijas kabinetu.

Iespēja izrakstīt zāles un vakcīnas no M saraksta tiek nodrošināta no 2012.gada septembra. Līdz 2016. gadam izmantotas vairāk kā 18 000 vakcīnu pret ērču encefalītu, kas izrakstītas no M saraksta.