Ziņas

Sabiedrība

Bez maskas nevedīs

Braucienam gatavi. Pirms iekāpšanas autobusā pasažieri uzliek sejas maskas.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Jau nedēļu, lai ierobežotu “Covid-19” infekcijas slimības izplatību, Ministru kabineta noteikumi paredz, ka uz mēnesi sabiedriskajā transportā ir obligāta sejas masku lietošana. Prasība netiek attiecināta uz bērniem līdz 13 gadu vecumam, kā arī personām ar kustību vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ masku nav iespējams uzvilkt. Jāpatur prātā, ka jāizmanto medicīniskās vai higiēniskās maskas, respiratori vai sejas vairogi. Lakati, šalles vai līdzīgi deguna un mutes aizsegi nevar pasargāt no infekcijas izplatīšanās, norādījuši epidemiologi. Noteikumi attiecas arī uz pašvaldību organizētajiem skolēnu pārvadājumiem.

“Druva” devā uz Cēsu autoostu, lai pārliecinātos, cik apzinīgi ir pasažieri. Dienas vidū vairākās pieturvietās pulcējas pasažieri. Stāv atstatus cits no cita, pazīstamie sarunājas. Dažs jau uzvilcis sejas masku, dažs tura rokās, vēl kāds nolaidis uz zoda.
“Esmu pieradusi. Ikdienā vairāk esmu Rīgā, tur transportā visiem ir maskas,“ pastāsta Samanta Daņiļenko un piebilst, ka tagad, rudenī, vairs nav tāda satraukuma par vīrusu, kāds bijis pavasarī.

Priekuliete Eva Dortāne atzīst, ka īsti nezina, vai maska pasargā vai tomēr ne. Televīzijā arī viens teicis, ka maskām nav lielas jēgas. “Cik vien varu, reti braucu ar autobusu. Ir valdības rīkojums, un tas jāpilda,” uzsver E.Dortāne un atklāj, ka maskas pērk aptiekā. Raiskumietis Imants Lācis atzīst, ka maskā nav ērti, bet, ja tai jābūt, tad jābūt.

Cēsniece Ieva Siliņa regulāri brauc uz Mazsalacu pie māsas. “Bez maskas tagad nekur. Nav gan pierasts, ir grūti elpot. Tikai domāju, vai nav pārāk plānas, spriedu, vai nav vēl jāpiešuj spalvu drāna,” saka I.Siliņa un pastāsta par kādu gadījumu pavasarī. Autobusā iekāpis jauneklis, šoferis atgādinājis, ka vajag masku, bet viņš atrunājies, ka tā tikai izdoma. Šoferis Matīšos pieturējis autobusu un norādījis, kur var nopirkt. Jaunietim nekas neatlicis, kā iet un pirkt, ja gribēja braukt tālāk. Viņš iekāpis auto-busā, turējis masku rokās, kad vēlreiz šoferis aizrādījis, tomēr uzlicis.

“Tagad visi ir apzinīgāki. Ir jau tādi, kuri domā, ka nevajag, bet speciālisti tomēr zina labāk. Visi taču gribam sevi pasargāt. Ja to nedarīsim, vīrusu nodosim citiem,” pārdomās dalās I.Siliņa. Un piebilst, ka nav redzējusi, ka kāds pasažieris pirktu masku pie šofera, visi to sagādājuši jau iepriekš.

Kitija Gurtska mācās Bērzaines pamatskolā un gaidīja autobusu uz mājām. “Man skolā iedeva masku, lai varu braukt ar autobusu,” viņa pastāsta un piebilst, ka pie maskas pieradusi, jo iepriekš to lietojusi, lai aizsargātos no ziedputekšņiem.
“CATA” autobusa šoferis Jānis Sidorovs uzteic pasažierus: “ Pieturās stāv bez maskām, kad piebraucu, visi uzliek un tikai tad kāpj autobusā. Cik apzinīgs katrs ir brauciena laikā, tas tomēr paliek paša ziņā.” Šoferis pastāsta, ka daudzi autobusā pērk maskas. Ne tikai laukos, kur tās nopirkt var tikai pagastu centros, bet arī pilsētā. Droši vien pirms brauciena nepadomā, ka vajadzēs, vai arī ar sabiedrisko transportu brauc ļoti reti.

Ir zināms, ka inficēties ar vīrusu var cilvēki, kuri ir atradušies tuvāk par diviem metriem ilgāk par 15 minūtēm. Tāpat inficēšanās risks pieaug, ja cilvēki ilgāku laiku atrodas slēgtās, slikti vēdinātās telpās ar inficētu personu, piemēram, sabiedriskajā transportā. Maskas galvenā priekšrocība – tā nodrošina, ka gaisa pilieni, kurus izdala inficēts cilvēks, paliek maskā. Vīruss var būt klātesošs cilvēka siekalās jau divas dienas pirms simptomu parādīšanās.
Maskas sabiedriskajā transportā obligāti jālieto līdz 6. novembrim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *