Ziņas

Sabiedrība

Betonu saražotu pietiekami, tikai vairāk jābūvē

Vēl aktīvi ražo. Uzņēmuma SIA “Vidzemes betons” vadītājs Guntars Zicāns norāda, ka šogad ražošanas apjomi kritušies par 30 procentiem.Foto: Māris Buholcs

Betona ražošanas apjomi cieši saistīti ar celtniecību, kas notiek ne pārāk tālu no ražotnes. Tā norāda SIA “Vidzemes betons” vadītājs Guntars Zicāns, kura uzņēmums darbojas Priekuļu novadā.

“Druvai” uzņēmējs neslēpj, ka šis gads ir sliktāks nekā iepriekšējais un saražotā betona apjoms samazinājies par 30 procentiem. Turklāt tie neesot tikai SIA “Vidzemes betons” dati, līdzīga situācija esot visa Latvijā šī jomas uzņēmumos Valmierā, Smiltenē, Jelgavā, Rīgā.

“Tādu pašu kritumu izjūt mūsu izejvielu – šķembu, smilts, cementa -piegādātāji. Tas saistīts ar to, ka šobrīd netiek realizēti Eiropas projekti, kuros pieejams finansējums būvniecībai. Tāpat arī zemniekiem šis ir laiks, kad viņi zemo produkcijas iepirkuma cenu dēļ aktīvi nebūvē. Subjektīvi varu sacīt, ka arī Cēsīs šobrīd nenotiek nekādi lieli būvniecības darbi, un to izjūtu arī es, darbojoties savā nozarē,” bilst Guntars Zicāns. Viņš norāda, ka līdz šim celtajiem lielajiem objektiem pilsētā – Cēsu Profesionālās vidusskolas praktiskās apmācības ēkai, Vidzemes koncertzālei, bibliotēkai, ugunsdzēsības depo un arī lielveikalam “Maxima” – betons piegādāts no uzņēmuma “Vidzemes betons”.

“Nav gan tā, ka Cēsīs būvniecības darbi būtu pilnībā apstājušies. Šobrīd materiālus piegādājam būvniecībai Gaujas ielā, kur ceļ viesnīcu “Santas rezidence”. Taču, lai sasniegtu mums piemērotu ražošanas jaudu, mēs varētu apkalpot četrus,piecus šādus objektus,” norāda SIA “Vidzemes betons” vadītājs. Viņš paskaidro, ka labākajā darba gadā uzņēmums saražojis desmit tūkstošus kubikmetru betona, kas ir vērā ņemams apjoms.
Uzņēmums dibināts 2005. gadā ar mērķi izveidot betona ražotni vēsturiskajā Cēsu rajonā, jo tuvākajā apkaimē tobrīd šis būvmateriāls netika piedāvāts. Uzņēmumā pirmais betons tika saražots 2006. gadā.

G. Zicāns bilst, ka šo gadu laikā iekrāta noderīga pieredze. Apjausts, kā nozarē jāstrādā. Tāpat piedzīvoti gan savulaik sauktie “treknie gadi”, kad pasūtījumu un darba netrūka, kā arī vēlāk krīzes laiks. Iepriekšējie gadi bijuši gana veiksmīgi uzņēmuma attīstībai un izaugsmei. Stabili iekarots tirgus, izdevies pierādīt, ka Priekuļos esošais uzņēmums spēj saražot kvalitatīvu betonu.

“Betona ražošanā ir visai specifiska iezīme, jo produktu netransportēsi uz otru Latvijas malu. Tas nozīmē, ka varam darboties visai lokāli. Kaut gan vest jau var, taču tad tā cena kļūst pārlieku augsta, jo, protams, klāt nāk lielie transportēšanas izdevumi. Betona cena visā Latvijas teritorijā ir gandrīz vienāda. Tādēļ jau katrs betona ražotājs šo produktu piedāvā tuvumā esošam klientu lokam,” skaidro G. Zicāns.

Vaicāts, vai šobrīd klientu vidū ir privāto māju būvētāji, uzņēmējs atbild: “Privātmājas būvē. Vienu brīdi bija klusāks laiks, tagad pamazām cilvēkiem atgriežas maksātspēja. Jo skaidrs jau ir viens – maizi un desu cilvēks veikalā pirks, jo ir jāēd, taču, ja nav lieku līdzekļu, mājas būvniecību noteikti atliks. Tā nu tas ir, ka betona ražošanas apjomi ir ļoti atkarīgi no ekonomiskās situācijas valstī kopumā.”

Uzņēmējs skaidro, ka nozarē jaušama sezonalitāte, vislielākais noiets ir augustā, septembrī un oktobrī. “Tagad vēl viss notiek. Taču betonu ražojam arī ziemā. Ražotne ir aprīkota ar nepieciešamajām iekārtām, lai darbotos arī aukstākā laikā,” saka uzņēmējs.

SIA “Vidzemes Betons” saviem klientiem piedāvā betonu, javas un pamatu blokus, kā arī nodrošina betona transportēšanu un sūknēšanu.

Viens komentārs

Komentāri ir slēgti.