Ziņas

Sabiedrība

Bērnu zobi – vecāku atbildība

Diskusijas. Zobārsti, higiēnisti, zobārstniecības māsas un zobārstniecības prakšu vadītāji diskutē par aktu­ālajiem jautājumiem bērnu zobārstniecībā. Foto: Madara Ozoliņa

Lai runātu un diskutētu par aktuālo bērnu zobārstniecībā, Slimību profilakses un kontroles centrs rīko izbraukuma seminārus uz vairākām pilsētām, tostarp Cēsīm.

Seminārā Cēsīs piedalījās aptuveni 30 speciālistu – zobārsti, higiēnisti, zobārstniecības māsas un zobārstniecības prakšu vadītāji -, lai klātienē tiktos ar Latvijas Zobārstu asociācijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un Na­cio­nālā veselības dienesta Vidzemes nodaļas pārstāvjiem. Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārstniecībā Andis Paeglītis iepazīstināja ar jauno zobārstniecības modeli, pie kura šobrīd tiekot aktīvi strādāts. Viņš stāsta, ka šobrīd bērnu zobārstniecības pieejamība ir viszemākajā līmenī, ir trīs lietas, kas jāmaina: vecākiem jākļūst atbildīgākiem pret sava bērna mutes veselības stāvokli, zobārstiem jāārstē arī savu pacientu bērni un zobārstiem jāsaņem no valsts pasūtījumi. “Ir ļoti daudz zobārstniecības prakšu, kurās zobārsti nevēlas zobus labot bērniem. Protams, ārstēt bērnus nav viegls darbs, bet mēs darām un darīsim visu, lai apzinātu speciālistus un skaidrotu, ka viņiem jārūpējas ne tikai par savu pacientu, bet arī viņu bērnu zobiem. Tas būtu tikai saprotami, tādēļ arvien vairāk un biežāk runāsim par šo jauno – ģimenes zob­ārstniecības – modeli. Uz­skatu, ka tā ir mūsu nākotne un mums par to jācīnās,” stāsta A. Paeglītis. Viņš arī norāda , ka lielākā atbildība par bērnu mutes veselības stāvokli ir jāuzņemas vecākiem: “Ja vecāki uzmanīs to, lai bērns divas reizes dienā kārtīgi iztīrītu zobus un uzturā lietotu pilnvērtīgus produktus, tad divas reizes gadā apmeklēt zobārstu un higiēnistu nebūs dārgi. Turklāt, ja pieaugušajam nav sava zobārsta un nav laika rūpēties par zobiem, tad no viņa nevar gaidīt citu attieksmi pret savu bērnu. Un tā ir vislielākā bezatbildība. Ja mēs konstatēsim, ka vecāki ir izturējušies bezatbildīgi pret savas atvases mutes veselības stāvokli, mēs vērsīsimies Labklājības ministrijā, kā arī Bērnu aizsardzības dienestā, jo tā ir vardarbība pret bērnu.”

Runājot par speciālistu pieejamību, Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārstniecībā informē, ka Eiropas Zobārstu padomē tiek uzskatīts – uz 1500 iedzīvotājiem (ieskaitot bērnus) jābūt vienam zobārstam. Latvijā viens zobārsts ir uz 1403 iedzīvotājiem: “Jautājums ir par zobārstu izvietojumu. Lielākoties zobārsti koncentrējas lielajās pilsētās. Lauku reģionos speciālistu trūkst.”

Uz semināru Cēsīs no Salac­grīvas bija ieradusies zobārste In­gūna Šmite. Viņa strādā Sa­lac­grīvā un arī Rīgā. “Mēs aktīvi sekojam līdzi visām izmaiņām, kas norisinās mūsu darbības jomā, bet šādi semināri ir vērtīgi. Šo­brīd aktuālākā problēma bērnu zobārstniecībā ir vecāku bezatbildība. Par bērnu bojātajiem zobiem nevar vainot zobārstus vai hi­giēnistus. Ir vecāki, kas bērnus pie zobārsta neved nemaz vai atved tad, kad situācija ir jau pavisam slikta,” stāsta I. Šmite. Viņa atzīst – Salacgrīvā zobārsti ir pieprasīti. Pie speciālistiem dodas ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet brauc arī pacienti no Alojas, Stai­celes un Ādažiem. Bet, runājot par zobārstniecības ģimenes modeli, Ingūna stāsta, ka viņas praksē tas jau labu laiku tiekot īstenots: “Pacienti ved savus bērnus, mēs viņus labprāt gaidām. Mums ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu, mēs bērniem sniedzam valsts apmaksātu pakalpojumu. Bija brīdis, kad apsvēru to vairs nedarīt, bet man kļuva žēl bērnu. Ja ģimenē ir četri vai pieci bērni, tad vecāki gluži vienkārši nevar atļauties visus par maksu vest pie zobārsta.” Arī rindas pie zobārsta Salacgrīvā neesot garas. Ja zobs sāp, pirmā pa­­līdzība tiek sniegta uzreiz. Pie­raksts jāgaida aptuveni nedēļu.