Ziņas

Sabiedrība

Bērni un aktieri spēlē un spēlējas

Kopā aizraujoši. Izstādes apmeklētāji un Cēsu Tautas teātra aktieri Vēstures un mākslas muzeja spēļu izstādē “Kauliņi ir mesti”. Foto: Māra Majore - Linē

Lai muzeja apmeklējumu Cēsīs veidotu vēl saistošāku ģimenēm ar bērniem, sākusies sadarbība ar Cēsu Tautas teātri, kurš pērn atjaunojis savu darbību.

No gada nogales Cēsu Vēstu­res un mākslas muzejā atvērta vērienīga galda spēļu vēsturei veltīta izstāde “Kauliņi ir mesti…”. Tajā skatāmas 19. un 20. gadsimta spēles no Daces Cepu­rī­tes un Tāļa Pumpuriņa privātkolekcijām. Muzeja vadītāja Kris­tīne Skrīvere “Druvai” pastāstīja, ka apmeklētāji mudinājuši šo acīm saistošo izstādi “atdzīvināt”, vēlējušies uzzināt vairāk par spēlēm, tās paši arī izspēlēt. “Šī ideja radās tieši laikā! Uz­ru­nāju Cēsu teātra vadītāju, režisori Edīti Siļķēnu, un viņa bija gatava palīdzēt mūsu izstādi iedzīvināt ar tēliem,” stāsta muzeja direktore.
Svētdienā Cēsu Tautas teātra aktieri ar prieku un atdevi profesionāli iejutās tēlos, iepriecinot apmeklētājus, kuri bija atnākuši pavadīt brīvo laiku, izspēlējot muzeja piedāvāto galda spēli. Izstādes plašajā telpā kopā ar apmeklētājiem teātra aktieri iesaistījās jautru uzdevumu veikšanā un reizē iepazina maz zināmas, arī nekad neredzētas spēles. Teātra vadītāja Edīte Siļķēna vērtē, ka izstādes “atdzīvināšana” aktieriem izdevusies.

Pašam teātrim rit saspringts mēģinājumu periods. Starptau­tis­kajā teātra dienā 27. martā Vi­d­ze­mes koncertzālē Cēsu Tautas teātris nāks klajā ar pirmizrādi – Ādolfa Alunāna lugas “Muce­nieks un muceniece” iestudējumu. Ar to paredzēta arī piedalīšanās amatierteātru skatē.

Nākamā reize, kad aktieri viesosies muzeja izstādē un aicinās spēlēt spēles, ne tikai tās apskatīt, būs 15. martā ar tēmu: “Spēlēsim cirku!” K. Skrīvere uzsver, ka apmeklētājiem būs interesanti – pašiem mazākajiem, viņu lielajiem brāļiem un māsām, ģimenes vecākiem. Cerams, ka ģimenes ar bērniem ievēros – Cēsu muzejs ir tas, kur ziemas dienā doties, lai uzzinātu ko jaunu. Šobrīd tā ir spēļu privātkolekcija – lielākā Bal­tijas valstīs. Galda spēļu izstādi atbalsta Latvijā un pasaulē populārais galda spēļu zīmols “Brain Games”, kas ir radījis augsti apbalvoto galda spēli “Ice Cool”. Tā 2017.gadā atzīta par pasaulē labāko galda spēli bērniem.