Ziņas

Sabiedrība

Barikāžu atcere skolās

Lielākajā skolā, Cēsu pilsētas pamatskolā, kur mācās ap tūkstoš bērnu vecumā no 7 līdz 16 gadiem, tematiskās klašu stundas “Barikāžu laiks” sākās jau 10. janvārī, bet atceres laiks noslēgsies piektdien ar ugunskura iedegšanu skolas pagalmā. Šogad klasēs notiek Jura Podnieka pirms 15 gadiem uzņemtās dokumentālās filmas “Uzvarai nolemtie” skatīšanās. “Lai bērni, it sevišķi jaunāko klašu, uztvertu, kas notika barikāžu laikā, nepietiek ar filmas kadriem. Skolotāji komentē ekrānā redzamos notikumus. Stāstām par savu personīgo pieredzi, jo paši bijām barikādēs,” sacīja direktora vietniece audzināšanas darbā Līga Ciemiņa.

“Mēs jau zinājām par barikādēm, par to laiku mums stāstījuši vecāki, vecvecāki,” pēc filmas noskatīšanās sacīja 5. a klases skolēni. Šonedēļ vēstures stundās izņēmuma kārtā bija jaunākie laiki, kaut gan piektklasnieki pašlaik apgūst aizvēsturi. Meitenēm filma atstājusi skumju noskaņu. “Interesanti gan savām acīm redzēt notikumus, par kuriem stāstīts, redzēt ugunskurus un to, kādi patiesībā bija uzbrukumi. Līdz šim nezināju, ka uzbruka ne vien Latvijai, bet arī Lietuvai,” stāstīja Rolands Eglītis.

Astotklasniekiem barikāžu laiks šķiet interesants ar to, ka tas ir viņu piedzimšanas vai ģimenēs gaidīšanas laiks. Vecāki dalījušies atmiņās, stāstot par drosmi un vienotību, bet J.Podnieka filma apliecinājusi, ka šaušana notikusi pa īstam, un ievainotie parādīti pavisam kritiskā brīdī, piemēram, operators Gvido Zvaigzne. “Man tētis arī bija uz barikādēm,” sacīja Mārcis Liepiņš, kurš dzimis 19. janvārī.

Dokumentālo filmu “Uzvarai nolemtie” šonedēļ skatīsies vairākās skolās. Pastariņa pamatskolā 6. klasēm nesenās vēstures notikumiem vispirms būs veltīts svinīgs brīdis, arī vēsturnieku stāstījums un sarunas pie tējas tases.

Cēsu 2.vidusskolā janvārī 12. klasēs top projekti „Janvāra barikāžu dienas”, bet piektdien atceres dienā uz skolu aicināti arī vecāki, lai kopā ar skolēniem iztaujātu barikāžu dalībnieku, cēsnieku Staņislavu Jakovļevu. Vēstures stundās būs redzēta

filma „Uzvarai nolemtie”.

Cēsu sanatorijas meža skolas audzēkņiem par Latvijas jaunāko laiku vēsturi stāstīs skolas direktors, Latvijas Tautas frontes dalībnieks Egons Bušs.