Ziņas

Sabiedrība

Balva par dzimumu līdztiesības nodrošināšanu

Pagodinājums un pārsteigums. Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, saņemot Dzimuma līdztiesības balvu. Foto: publicitātes

Amatas novada domes priekšsēdētājai Elitai Eglītei piešķirta Dzimumu līdztiesības galvenā balva, novērtējot vietvaras vadītājas īstenoto politiku vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanā pašvaldībā un vietējai sabiedrībai.

Biedrība “Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls” sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) jau trešo reizi pašvaldību politiķiem pasniedz Dzimumu līdztiesības balvu. Tradicionāli šo nopelnu izcelšana norit pašvaldību vēlēšanu gadā, tādējādi vēršot uzmanību uz vietējo politiķu pēdējo gadu veikumu dzimumu līdztiesības jautājumu risināšanā. Arī šis gads pēc pandēmijas pārbaudījumiem nav palicis kā izņēmums, svinīgā laureātu paziņošanas ceremonija norisinājās tiešsaistē pašā aprīļa nogalē, taču balvas līdz godinātajiem politiķiem tiek nogādātas individuāli. Starp šī gada 12 šajā jomā izgaismotajiem pašvaldību politiķiem ierindojusies E.Eglīte, kura saņēmusi Dzimumu līdztiesības lielo balvu.

Mātes dienas priekšvakarā, 8.maijā, augsto apbalvojumu E.Eglītei klātienē, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, pasniegušas rīkotāju pārstāves, biedrības valdes priekšsēdētāja Ineta Ielīte un līdzpriekšsēdētāja Edīte Kalniņa. Pašreizējā Amatas novada saimniece atzīst, ka neko nebija zinājusi par viņas nominēšanu šādai balvai, līdz ar to laureāta statuss bijis pārsteigums. Taujāta par izjūtām pēc balvas saņemšanas, E.Eglīte smej, ka īstā gudrība nākot ar briedumu un dzīves pieredzi. “Kad māmiņas kļūst par vecmāmiņām, tad tik sāk vairāk ko saprast, ka jāciena līdzcilvēku tiesības būt līdzās.” Komentējot viņai pausto atzinību, politiķe vēl piemetina – “tā nu ir sanācis, ka šeit sastrādājušies gan sievietes, gan vīrieši, gan dažādu vecumu un arī viedokļu pārstāvji”.

Amatas novada pašvaldības ārē­jo sakaru koordinatore Rita Merca, kura pieteikusi E.Eglīti apbalvojumam, atklāj, ka iedvesma radusies ikdienas komunikācijā ar LPS pārstāvjiem, kuri arīdzan ilgstošā laika posmā manījuši Amatas novada vadītājas darba stilu. “Patiesībā tas nav tikai par līdztiesības jautājumiem tādā šaurā izpratnē, tas ir arī par to darbu pandēmijas laikā – kā tiek domāts par ģimenēm, īpašajām vajadzībām, skolu un bērnudārzu interesēm. Pat savā jomā, kas ir starptautiskie sakari, esmu ievērojusi, ka Elita vienmēr piedomā, lai projektos būtu puiši un meitenes, lai būtu no dažādām vietām, dažāda vecuma.”

R.Merca gan sliecas uzskatīt, ka šī lietu izpratne vairāk ir iekšējā cilvēciskā vērtība, ne apzināti attīstīta un ar pieredzi saistīta prasme. Taču viņa arī pamanījusi, ka E.Eglīte, kas nu jau ir arī vecmāmiņa, bieži cenšas ieklausīties jauniešu viedoklī.

Balvas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par dzimumu līdztiesības jautājumiem un novērtēt politiķu ieguldījumu līdztiesības nodrošināšanā, īpašu uzmanību pievēršot ES un ANO konvencijās nostiprinātajām vērtībām.