Ziņas

Sabiedrība

Aukstums ziemājiem nekaitē

Nav apdraudēti. Strauji mainoties laika apstākļiem no siltuma uz salu, ziemojošie graudaugi necietīs. Speciālisti skaidro, ka ziemājiem no dabas dots izturēt šādas temperatūras maiņas.Foto: Māris Buholcs

Burtiski tikko baudījām decembra netipiski silto laiku, bet nu sals piekniebj un ķer pie degungala. Zemgales pusē zemnieki priecājas, ka īsi pirms sala drūmi tumšos laukus pārklāja balta sniega sega, bet Cēsīs no sniega ne miņas. Vaicājām Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta direktorei Dr.agr. Artai Kronbergai, ko šāds negaidīts sala cirtiens var nodarīt ziemājiem, un saņēmām atbildi, ka ziemāju sējumi, kuri, pateicoties siltajam ziemas sākumam, veiksmīgi iesakņojušies, pašlaik nav apdraudēti.

“Ziemājiem no dabas ielikts izturēt šādas temperatūras maiņas. It sevišķi ziemas sākumā tiem ir pietiekami uzkrāti cukuri, lai augi izturētu arī zemās temperatūras. Protams, rodas jautājums, cik ilgi turēsies kailsals, jo katrai šķirnei atkarībā no tā, kādā laukā tā iesēta un kādā stadijā tā ir pašlaik, izturības robeža ir citāda. Patlaban vienīgais drauds ir apstākļos, cik zemu nokritīs temperatūra cerošanas mezgla dziļumā. Bet te jāpatur prātā, ka cerošanas mezgls ir divus līdz trīs centimetrus zem zemes, līdz ar to tur temperatūra noteikti ir augstāka. Ziemāji var izturēt aukstumu līdz pat -18 grādiem cerošanas mezgla dziļumā atkarībā no šķirnes, tāpēc būtiskus draudus pagaidām neredzam. Būtu jāuztraucas, ja kailsals ilgst trīs nedēļas līdz pat mēnesim,” skaidro A.Kronberga.

Arī Aija Vaivode, Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta zinātniskā asistente jautājumos par rapsi, apstiprināja situācijas stabilitāti, sakot, ka šis aukstums rapsim tāds nieks vien ir, jo šis augs spēj turēt -20 grādu aukstumu.

Līdzīgi ar augļu kokiem. “Tiem mīnus pieci grādi nekaitē, tāpēc raizēm nav pamata. Ja zeme nav paguvusi sasalt, bet nedēļu no vietas pieturas liels sals, tad gan būtu jāsāk uztraukties,” saka Latvijas Valsts augļkopības institūta direktores vietniece Baiba Skrebele. “Kaitējums augļu kokiem rastos tādā gadījumā, ja no +6 grādiem gaisa temperatūra diennakts laikā pazeminātos līdz -20 grādiem,” stāsta Latvijas Lauku kosultāciju un izglītības centra augkopības eksperts Māris Narvils.

Pašlaik gaisa temperatūra samazinās pakāpeniski un visi augi ir ziemas miegā. “Ir pilnīgs miera periods, un visi augļkoki dus, pumpuri nav apdraudēti. Atceramies 2013. gada kailsalu, kad aukstums pieturējās divas nedēļas no vietas un nodarīja pamatīgus zaudējumus. Tad visi saprata, ko nozīmē aukstums, bet šis kailsals nav nekas nopietns. Ja tomēr ļoti gribas, tad sirdsmiera dēļ var uz saknēm uzbērt mulču, jo pirmās jebkurā gadījumā izsals saknes un tikai tad vainags, tomēr ir vajadzīgs diezgan ilgs laiks, lai zeme izsaltu līdz saknēm. Pagaidām zeme ir samērā silta, jo vēl pirms dažām dienām bija +9 grādi. Kamēr tā sasals pa centimetram vien, paies laiks, un pēc prognozēm izskatās, ka nedēļu pieturēsies vēsums, līdz atkal kļūs siltāks,” saka B.Skrebele.