Ziņas

Sabiedrība

Audžuģimenes satikās Līgatnes pusē

Līgatnes pusē. Audžuģimeņu vasaras salidojumā, kas notika atpūtas kompleksā "Ratnieki", bērniem visvairāk patikušas nodarbības ar atraktīvo dziedātāju Kasparu Markševicu.

Šovasar Līgatnes novads bija izraudzīts, lai veidotos kāds rekords – varētu satikties pēc iespējas vairāk audžuģimeņu, visiem kopā piedzīvojot divas laimīgas vasaras dienas.

Par laimīgo vietu kļuva Latvijas Universitātes plašais, lab­iekārtotais konferenču un atpūtas komplekss “Ratnieki”. Au­džuģimeņu, adoptētāju un aizbildņu salidojumā sapulcējās vairāk nekā seši simti dalībnieku. Vē­rienīgi veidotu vasaras salidojumu nodrošināja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sadarbībā ar nodibinājumu “Sociālo pakalpojumu aģentūra”. Tās vadītāja Dace Blaževiča “Druvai” pastāstīja, ka citu vasaru četru salidojumu vietā šoreiz nolemts rīkot divus. Tas nozīmē, ka vienviet uzņems ne 300, bet 600 dalībniekus. Tāda tikšanās ļauj cilvēkiem, kuri apņēmušies audzināt bērnus, palikušus bez bioloģiskajiem vecākiem, sajusties drošāk. Pieau­gušie sajūt, ka audžuģimeņu kustība Latvijā veidojas stipra.

Gunita Koļenceva no Drustiem stāsta, ka tikai neilgi pirms audžuģimeņu salidojuma izlēmusi ar bērniem turp aizbraukt. Audžu­bēr­niņš vēl mazs un vārgs, taču apņēmība bijusi. Apstākļi dzīvošanai “Ratniekos” bijuši tik labi, ka bažas par iespējamām neērtībām ātri izgaisušas. “Par bērniem, kuri jaunāki par trīs gadiem, salidojumā bija īpaši padomāts. Man bija tikai viens tik maziņš, bet labi varēja justies arī ģimenes, kas atbrauca ar vairākiem mazuļiem,” vēsta drustēniete. Pašu mammu Gunitu izbraukums ārpus mājām nav nogurdinājis, jo par katru ģimeni, tās bērniem salidojumā ticis padomāts.

“Pat pusaudži, kuri grūti iekustināmi, jutās nodarbināti un laimīgi. Nakti viņiem ļāva pavadīt, guļot uz matračiem lielajā zālē. No rīta dzirdēju stāstus, kā raibi gājis,” stāsta Gunita Koļen­ceva. “Mājās pārbraucis, mūsu mazākais gan jutās pārguris, bet laimīgs. Lielais paziņoja, ka mums jādodas arī uz otru nometni audžuģimenēm, kas notiks pie jūras Engurē, lai mēs palīdzētu sasniegt iecerēto rekordu – tūkstoš cilvēku vienkopus un visi par audžuģimenēm.” Gunita Koļenco­va vakar sacīja, ka lēmumu par braukšanu vēl nav pieņēmusi. Doties tik tālā ceļā ar bērniem nav joks. Tas prasa uzņēmību, lai arī visu pārējo vasaras nometnē audžuģimenēm valsts pilnībā nodrošinās un finansēs.

“Ratniekos” salidojuma dienās pilnas darba rokas bija līgatniešiem no uzņēmuma “Lustīgie pavāri”, saimniekojot lielajā virtuvē, paēdinot vairākas reizes dienā ēdāju simtus – gan mazus un pavisam mazus, gan lielus. Pavāri teic, ka nogurums liels un arī gandarījums liels. “Ēdēji bija veselīga publika, galvenais, neizlutināta,” secina Gunta Rozenberga no pavāru komandas. Tikai kādi 20 gaidījuši speciāli pagatavotu ēdienu, kas nekaitētu viņu veselībai. Salidojuma dalībnieki novērtējuši visu, sākot ar šķelto zirnīšu zupu, griķiem, kas papildināti ar bagātīgu maltās gaļas mērci, un rabarbermaizi. Tie bija ēdieni, kuri guvuši vislielāko piekrišanu.

Tomēr bērnu, kuri pabijuši bērnunamā un nesen nonākuši audžuģimenēs, daži ēšanas paradumi “Lustīgos pavārus” pārsteiguši. Cukurs izrādījies vispieprasītākais no produktiem, tas patērēts lielā daudzumā. Ar to bērni centušies pat pārspīlēti saldināt visu, sākot ar ūdeni un tēju, beidzot ar pienu. Brokastīs rindu pie kafijas izsniegšanas veidojuši nevis pieaugušie, bet pusaudži un pat bērni. Pavāriem nācies delikāti aizrādīt, ka septiņu gadu vecumā rītu sākt tieši ar kafijas krūzi nebūtu ieteicams.

Liels notikums divas vasaras dienas “Ratniekos” bijis audžuvecākiem. Rīkotāji var izjust gandarījumu par paveikto. “Laikam tā bija pareizāk, ka šoreiz vasaras nometni rīkojām divreiz vairāk cilvēkiem,” par saspringto darba cēlienu sacīja vadītāja Dace Blaževiča. “Te ikvienam bija redzams, cik liela saime Latvijā ir audžuģimenes.” Salidojums audžuvecākos vairojis pašapziņu. Viņiem radusies sajūta, ka ikdienai, kas nav viegla, gūti jauni spēki.

Bērni un pusaudži no nometnes atcerēsies aizraujošas nodarbības, vecāki – sarunas. Bērnu psihiatrs Gunārs Trimda bija aicināts runāt par bērnu uzvedības emocionālajiem traucējumiem, skaidroja, ko darīt, ja audzināšanā pieņemtajam bērnam rodas kaprīzes, histērijas, tad seko meli un agresijas. Psiholoģē Aijā Centne­rē audžuvecāki ieklausījās, lai ras­tu ikdienas risinājumus, jo ģimenes pieņēmušas savā vidū bērnus, kuru dzīve bez vecākiem izrādījusies emocionāli traumatiska.

Dalībnieku vidū galvenokārt bija vidzemnieki, tikai pa kādai ģimenei uz Līgatnes novadu bija braukusi no Kurzemes un Lat­gales. “Ratnieki” tik lielam salidojumam atbilduši arī no drošības viedokļa, jo tuvumā nav tādas ūdenstilpes vai reljefa, kur īpaši jāuzmana bērni. Katram bērnam nometnes dienās ap roku aplikta zīmīte ar audžumammas vārdu un telefona numuru. Ikviens pieaugušais šajā nometnē bijis gatavs raudzīt, vai arī svešs bērns ir drošībā.

Audžuģimenes, kas dosies uz nākamo salidojumu pie jūras Engures pusē, jau reģistrējas, un dalībnieku skaits jau ir lielāks par 700. Visa pasākumu programma dalībniekiem atkal būs bez maksas. Laimīgas dienas vasarā atkal nodrošinās Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sadarbībā ar nodibinājuma “Sociālo pakalpojumu aģentūra” speciālistiem.