Ziņas

Sabiedrība

Atvērts pediatrijas kabinets

Pediatri gatavi konsultēt vecākus. Cēsu klīnikas pediatres Sandra Kide (no kreisās) un Ilze Dambe ik dienu strādā ar mazākajiem pacientiem.Foto: Monika Sproģe

Cēsu klīnika ir viena no sešām Latvijas slimnīcām, kurā darbu sācis pediatru ambulatorās pieņemšanas kabinets. Tas ir valsts apmaksāts
pakalpojums, kura saņemšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

Pediatru ambulatorās pieņemšanas kabinets Cēsu klīnikā pieejams kopš aprīļa. Te vecāki var saņemt speciālistu klātienes konsultācijas par bērnu veselības jautājumiem. “Vecākiem, ierodoties klīnikā, vispirms jāvēršas reģistratūrā, jāizņem vai jānoformē pacienta kartīte un jādodas uz Bērnu nodaļu, kurā pieejams pediatrijas kabinets. Ārsti mazos pacientus ambulatori pieņem darbdienās no pulksten 8 līdz 20. Ja vecāki bērnu atved pēc sešiem vakarā, tad jāvēršas Uzņemšanas nodaļā vai tieši Bērnu nodaļā,” stāsta Cēsu klīnikas Bērnu nodaļas pediatre Sandra Kide.

Daktere skaidro, ka pediatrijas kabinets ir ērts gadījumos, ja nav pieejams ģimenes ārsts, bet bērnam novērotas veselības problēmas un ir vēlme vai nepieciešamība pēc iespējas ātrāk lūgt, lai mazo izmeklē speciālists. Tāpat S. Kide atgādina, ka pediatru kabinetā uzņem pilnīgi visus pacientus no dzimšanas līdz 18 gadu vecumam neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.

Savukārt pediatre Ilze Dambe atgādina Ministru kabineta noteikumus, kas paredz, ja bērnu pie ārsta pavada kāds cits ģimenes loceklis vai aukle, šim cilvēkam nepieciešama vecāku izdota, notariāli noformēta pilnvara. Ierodoties personīgi un uzrādot dokumentu klīnikas reģistratūrā, vecāki jau laikus var noformēt rakstisku atļauju citai personai pavadīt bērnu pie speciālista. I. Dambe piebilst, ka neatliekamā palīdzība, protams, bērniem tiek sniegta jebkurā gadījumā.

Ārsti informē, ka iedzīvotāju interese par pediatru ambulatorajām konsultācijām arvien palielinās. “Jautājumu loks, ar kādiem pacienti pie mums vēršas, ir ļoti plašs, sākot ar iesnām, beidzot ar kukaiņu dzēlieniem. Tomēr gribētu atgādināt, ka konsultāciju laikā pediatri vakcinācijas neveic. Ja vecākiem ir kādi jautājumi par potēm, speciālisti konsultēs, bet vakcinācija ir ģimenes ārsta ziņā,” saka S. Kide.

“Mēs redzam, cik ļoti vecākiem svarīgi, lai viņu bērni varētu saņemt medicīnisko palīdzību tuvāk mājām visdažādākajās situācijās – gan neatliekamās, gan ambulatorās. Ātri aizpildās pieraksti uz ārstu speciālistu konsultācijām. Cēsu klīnikā bērnu ambulatoro aprūpi kopumā nodrošina plaša spektra speciālisti: bērnu neirologs, okulists, ķirurgs, endokrinologs, psihiatrs, alergologs un di­etologs, kā arī ergoterapeits, fizioterapeitu komanda un masieris. Šīm konsultācijām gan nepieciešams ārsta nosūtījums, un vizītei iepriekš jāpiesakās klīnikas reģistratūrā.

Šīs konsultācijas ir gan valsts apmaksātas, gan pieejamas kā maksas pakalpojumi,” skaidro I. Dambe.

Lai vecāki varētu izprast, kur jāvēršas pēc palīdzības, skaidrojums ir šāds – neatliekamā palīdzība tiek sniegta saslimšanās, kas ir nopietnas un apdraud bērna dzīvību, taču ambulatori tiek konsultēti visi akūtie slimību gadījumi, piemēram, ja bērnam ir klepus, ies­nas, temperatūra, urīnceļu infekcijas un citas kaites.

Ar pediatru ambulatoro konsultāciju kabinetu izveidi plānots būtiski samazināt arī pacientu plūsmu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, nodrošinot laikā sniegtu un kvalitatīvu veselības aprūpi pacientiem, kuriem nepieciešama palīdzība dzīvībai bīstamās situācijās.