Ziņas

Sabiedrība

Atvasara. Jāiet dabā!

Foto: Marta Martinsone-Kaša

Jau dzīvojam rudenī. Astronomiskais rudens atnāca ar atvasaru, priecēja ar sauli un krāsām. Laiks izbaudīt skaistāko gadalaiku un atrast to visskaistāko vietu savā apkaimē.

Jo nebūt nav jābrauc kaut kur tālu vai noteikti uz Siguldu. Pēdējās dienās īpaši skaista ir Piebalga. No rītiem migla apkārtni ietin baltā segā, tad saule noslēpumainību izkliedē un paveras krāsainie pakalni. No Brežģu kalna skatu torņa redzami Piebalgas ezeri, var mēģināt saskatīt Gaiziņu. Rudens Līgatnē ik gadu ir neatkārtojams.

Dažādās vietās Latvijā rudens iestājas atšķirīgi, un dažviet lapas kokiem nodzeltē ātrāk. Kā skaidro zinātnieki, to ietekmē pakāpeniska dienas garuma un temperatūras samazināšanās. Visagrāk iekrāsojas liepas un ievas, pēc nedēļas bērzi, drīz pēc tiem kļavas. Ja pavasaris Latviju šķērso no dienvidrietumiem un pakāpeniski divu nedēļu laikā aiziet uz ziemeļaustrumiem, tad rudenī ir pretēji, bet, protams, katrs rudens dabā ir citādāks.

Rudens ir arī laiks, kad mājam sveicienus putniem, kuri dodas ceļā, lai pēc vairākiem mēnešiem atnestu mājās pavasari. Brīv­dienās būs Eiropas putnu vērošanas dienas. “Tas, protams, ir notikums, kuru gaidām,” saka Cēsu Putnu vērotāju grupas organizatoriskā vadītāja Agnese Gaile un uzsver, ka šis ir putnu migrācijas laiks un pastāv varbūtība ieraudzīt putnus, kurus gadās redzēt ļoti reti. Agnese pastāsta, ka nesen pie Cēsu lidlauka lidojumā redzēts vidējais ērglis, bet Lauciņu karjerā kukaiņu piekūns. “Lauciņu karjers ir putniem bagāts, tur var sagaidīt kādu pārsteigumu. Bet visvairāk putnu, protams, ir pavasarī un rudenī,” bilst Agnese. Sestdien ikviens var pievienoties putnu vērošanas ekskursijā Lauciņu kar­jera apkaimē. Putnu novērošanas pastaiga būs arī Jaunpiebalgā. Latvijā vairāk nekā 30 vietās brīvdienās pulcēsies putnu vērotāji. Pērn Latvijā Eiropas Putnu vērošanas dienā ap 500 putnu draugi ziņoja par 154 sugu apmēram 42 000 putnu.

Atvasara arī laiks izaudzētās ražas vākšanai un nākamās stādīšanai. Dažviet no āboliem līkst ābeļu zari, citur šogad ābolu nav. Daba māca domāt uz priekšu, brīdina, ka kādreiz kaut kā var nebūt, ka jātaupa. Tāpat aicina arī mežs. Vēl var pameklēt sēnes, bet brūklenes un dzērvenes sārtojas uz ciņiem. Visas nekad nevar nolasīt.

Kad rudens vēji pa gaisu mētā rudens lapas, Latvijas kapsētās Svecīšu vakari. Arī tur jābūt klāt, jāsakopj tuvinieku atdusas vieta, jāaizdedz svecītes. Kur tad vēl Miķeļa tirgi un tirdziņi, Zināt­nieku nakts, Starptautiskās vecļaužu dienas svinēšana un vēl daudzi citi notikumi. Viss, kas piederas atvasarai.Šoruden droši vien teiksim, ka tā bija tik īsa. Toties skaista.

Ticējumi dod padomu, ka rudenī dzērvēm jāsaka: “Maldies, dzērvīt!” Tad putni maldās un uztur ilgāki siltu laiku. Vēl arī tādi vērojumi – kad rudenī ir skaists laiks, tad būs agra ziema. Kad rudenī daudz miglas, tad ziemā daudz sniega.