Ziņas

Sabiedrība

Atstādinātā slimnīcas “Ainaži” vadītāja: Ministrija gadiem zina par psihiatra trūkumu

Veselības ministrija (VM) jau gadiem zina, ka bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” nepieciešams vēl viens bērnu psihiatrs, aģentūrai LETA apgalvoja atstādinātā ārstniecības iestādes vadītāja Ilona Balode. Komentējot Tiesībsarga Jura Jansona pausto, ka viens no slimnīcas pārkāpumiem ir pietiekama ārstu skaita nenodrošināšana, Balode stāstīja, ka lielākā problēma ārstniecības iestādē ir bērnu psihiatra trūkums.

“Katru gadu es par to esmu ziņojusi. Ministrija to gadiem zina,” pauda slimnīcas vadītāja.

Balode uzskata, ka lielākais šķērslis speciālista piesaistīšanai nav atalgojums, bet gan attālums no Rīgas.

“Jūs brauktu no Rīgas uz Salacgrīvu strādāt? Kur jūs liktu savus ģimenes locekļus, ja te darba nav?” jautāja viņa.

Kā aģentūrai LETA atzina VM pārstāvis Oskars Šneiders, ministrijai bijis zināms, ka slimnīcai “Ainaži” ir grūtības nodrošināt nepieciešamo personālu, tomēr šī problēma nav tikai vienā slimnīcā, bet gan lielā daļā ārstniecības iestāžu. “Lielā mērā tas ir atalgojuma jautājums, tāpēc šogad aptuveni puse no visa lielā papildu finansējuma ir novirzīta tieši ārstniecības personu darba samaksas palielinājumam,” piebilda Šneiders.

Apgalvojumam, ka “Ainažu” gadījumā runa nav tikai par atalgojumu, bet arī par slimnīcas attālumu no Rīgas, piekrīt VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško, kura norādījusi, ka šogad mediķu atalgojuma jautājumam tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, tomēr esot jāsaprot, ka “Ainažu” gadījumā jārunā arī par attālumu no Rīgas, jo veselības aprūpes personālam ir tendence koncentrēties galvaspilsētā.

Patlaban VM strādājot arī pie mediķu piesaistīšanas reģionos – no Eiropas Savienības struktūrfondiem paredzēti maksājumi tiem ārstiem, kuri izvēlēsies pārcelties. Šajā gadījumā runa būšot arī par ārstiem, kuri būs gatavi strādāt “Ainažos”, kā rezultātā personāls varēšot saņemt lielāku atalgojumu, ja izvēlēsies strādāt tieši tur.

Tāpat Mūrmane-Umbraško norādīja, ka vienmēr iespējams palielināt arī rezidentūrā studējošo skaitu, tomēr šajā gadījumā jābūt mehānismam, kā ārstniecības iestādes vadītājs motivē šos cilvēkus kādu laiku strādāt arī “Ainažos”. “Šajā gadījumā varētu izveidoties laba sadarbība, proti, risinājums, ka Buģina kungs ieņem divus amatus, un arī turpmāk paturēt tādu šefību par šo slimnīcu,” piebilda VM valsts sekretāra vietniece.

Viņa arī norādīja, ka, iespējams, varētu veidot sadarbību personāla apmaiņā starp Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru un bērnu psihoneiroloģisko slimnīcu “Ainaži”.

“Ainažu” mājaslapā publicētā informācija, ka psihiatram par vienu slodzi piedāvātais atalgojums ir 1065 eiro pirms nodokļu nomaksas. Savukārt ergoterapeitam tiek piedāvāta 777 eiro alga. Balode skaidroja, ka slimnīcai nepieciešams arī logopēds.

Savukārt ar jaunāko medicīnisko personālu ārstniecības iestāde esot nodrošināta. Kopumā slimnīcā ir 87 darbinieki un apmēram puse no tiem ir sanitāri, māsu palīgi un māsas.

“Māsas strādā arī citās slimnīcās, un es zinu, ka mūsu algas ir lielākas nekā citur. Es nevaru pieņemt jaunāko personālu katram pacientam. Ja ir 80 pacienti, nevar būt arī 80 māsas,” Balode ir pārliecināta, ka jaunākā medicīniskā personāla nodrošinājums iestādē ir pietiekams.

Valsts ieņēmumu dienesta publiskotā Balodes deklarācija liecina, ka 2016.gadā viņas atalgojums VSIA “Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca “Ainaži”” bija 26 749 eiro.

Jau vēstīts, ka Jansons kā vienu no pārkāpumiem Ainažos minēja pietiekamu ārstu skaita nenodrošināšanu. Slimnīcā ir 80 gultasvietas, un pārbaudes laikā bija 74 pacienti, taču iestādē strādāja tikai viens psihiatrs, bet nakts dežuranta nebija vispār.

Arī Veselības inspekcijas direktore Indra Dreika trešdien preses konferencē skaidroja, ka pārkāpumi varētu būt saistīti ar ārstu un medicīnas personāla trūkumu. Savukārt VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško teica, ka patlaban darbam slimnīcā “Ainaži” piesaistīti speciālisti no Rīgas, turklāt ministrija darīs visu savu iespēju robežās, lai slimnīcai piesaistītu nepieciešamo personālu.