Ziņas

Sabiedrība

Ātrā palīdzība – neatliekamā palīdzība

Steidzas palīgā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem katra minūte ir svarīga.Foto: Indars Krieviņš

Ar septembri dārgāki kļūs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta maksas pakalpojumi.

“Viens no maksas pakalpojumiem ir arī mediķu brigādes izsaukums situācijās, kad nav apdraudēta personas veselība vai dzīvība un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem ambulatori, vēršoties pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai speciālista poliklīnikā. Šādos gadījumos dienests zvanītāju novirza konsultācijas saņemšanai un informē par alternatīviem palīdzības saņemšanas veidiem. Ja zvanītājs tomēr uzstāj uz brigādes nosūtīšanu, tad dienests izsaukumu var veikt tikai kā maksas pakalpojumu ar nosacījumu, ka to pieļauj operatīvā situācija. Zvanītājs tiek informēts par samaksu jau izsaukuma pieteikšanas laikā, bet izrakstītais rēķins vēlāk tiek nosūtīts pa pastu,” informē Neatlie­kamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Komunikācijas nodaļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Sarmīte Skujiņa.

Vakar Ministru kabinets apstiprināja NMPD maksas pakalpojumu cenrādi. Iedzīvotājiem jārēķinās, ka par ātrās palīdzības ierašanos, ja nav apdraudēta veselība un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem pie ģimenes ārsta vai speciālista, nāksies samaksāt 62,20 eiro. Patlaban pakalpojuma cena ir 56,56 eiro.

NMPD vadītāja Liene Cipule informē, ka, iespējams, pacients var tikt informēts, ka jāmaksā arī tādās situācijās, kas ir neskaidras, un brigāde tiek nosūtīta, lai klātienē izvērtētu pacienta stāvokli. Ja tomēr mediķi nolemj pacientu nogādāt slimnīcā, viņam par izsaukumu nav jāmaksā.
Diemžēl var būt gadījumi, kad zvanītājs ir maldinājis dispečercentru un mediķi notikuma vietā konstatē citu situāciju. “Piemē­ram, spēcīgas asiņošanas vietā izsaukuma vietā atklājas, ka cilvēks ar nazi iegriezis pirkstā, vai arī – mediķi dodas pie pacienta, kurš ir bezsamaņā, bet atklājas, ka izsaucējam ir vien galvassāpes pēc vētrainas ballītes. Tādā gadījumā var tikt piemērota samaksa par apzinātu dienesta maldināšanu. Vidēji tie ir astoņi gadījumi diennaktī, un valstī kopumā tas nav daudz,” skaidro L.Cipule.

Viņa arī informē par situācijām, kad pacients vēlēsies, lai NMPD brigāde viņu ved nevis uz viņam tuvāko slimnīcu, bet nākamo ārst­niecības iestādi, kur sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tādā gadījumā maksa pieaugs no 51,23 eiro līdz 56,38 eiro.

Savukārt ātrās palīdzības izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, un tie pārsvarā ir ārzemnieki, līdz šim maksāja 133,39 eiro, bet no septembra maksās 144,51 eiro.

Aizvadītajā gadā nav izdevies iekasēt pat pusi par maksas pakalpojumiem. Pērn no visiem 2791 izsaukumiem, kas netika uzskatīti par neatliekamiem, apmaksāta tikai trešā daļa, proti, 34%.

Dārgāka kļūs arī medicīniskās palīdzības nodrošināšana pasākumos un papildu speciālistu piesaistīšana. Tādējādi NMPD ik gadu plāno ieņemtno maksas pakalpojumiem vairāk nekā 603 tūkstošus eiro.

Taču NMPD stigri uzsver – cenrādis nav attiecināms uz dienesta pamatfunkciju sniegt iedzīvotājiem neatliekamo medicīnisko palīdzību veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Arī turpmāk izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas.

Kā zināms, papildus savai pamatfunkcijai NMPD ir tiesības sniegt maksas pakalpojumus, piemēram, nodrošinot medicīnisko palīdzību masu pasākumos, plānveida medicīnisko transportēšanu, veicot pirmās palīdzības pasniedzēju apmācību, citas.

“Ja tiek palielināta brigādē nodarbināto darba stundas likme, tad šis sadārdzinājums ir jāiekļauj mediķu sniegto pakalpojumu izmaksās,” cenu kāpumu skaidro NMPD vadītāja Liene Cipule.

Ņemot vērā lielo zvanu skaitu uz ārkārtas tālruni 113 situācijās, kas nav neatliekamas, bet medicīniskā palīdzība vai padoms ir nepieciešams, NMPD aicina iedzīvotājus vienmēr savlaicīgi risināt radušās veselības problēmas, lai novērstu nopietnākas sekas savai veselībai. Vienkāršāku saslimšanu, nelielu traumu gadījumos vai saasinoties esošai slimībai, aicinām sazināties ar savu ģimenes ārstu, vērsties pie dežūrārsta vai tuvākajā steidzamās medicīniskas palīdzības punktā, bet nakts stundās un brīvdienās konsultēties ar mediķiem, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.