Ziņas

Redzeslokā

Atpūtnieki aiz sevis atstāj uguni

Mežs pie atpūtas vietas. Tā izskatās mežs pie Ērgļu klintīm. Visticamāk, atpūtnieki kārtīgi nenodzēsa ugunskuru.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Vairāki cēsnieki zvanīja “Druvai” un izteica izbrīnu, kāds tagad izskatās mežs pie Ērgļu klintīm. “Tāda postaža. Koki apdeguši, zeme melna. Žēl skatīties, kā daba cietusi,” viedokli pauda cēsniece.

Pirms pāris nedēļām pie Ērgļu klintīm, Priekuļu novadā, netālu no Cēsīm, bijis meža ugunsgrēks. Centrālvidzemes virsmežniecības Cēsu mežniecības vecākais mežzinis Jānis Pētersons pastāstīja, ka izdeguši ap 2,5 hektāri meža, neliela daļa valsts meža, pārējā privātīpašums. “Ir izdegusi zemsedze, vismaz 99 procenti priežu turpinās augt,” skaidroja vecākais mežzinis. Postījumi nav tik lieli, kā var šķist, ieraugot melno zemi.

Kāpēc izcēlies ugunsgrēks pazīstamajā atpūtas un tūrisma vietā, kurš vainīgs, noskaidrot, visticamāk, neizdosies. “Ir aizdomas par neuzmanīgiem tūristiem,” saka J. Pētersons. Var tikai uzteikt mežsaimnieku operatīvo rīcību, jo liesmas nepārmetās pāri ceļam, kā arī neskāra taku infrastruktūru, pie tualešu ēkas uguni izdevās apturēt.

Tas nav vienīgais ugunsgrēks, kuru, iespējams, izraisījuši tūristi. Pārgaujas novada Raiskuma pagastā, netālu no Kvēpenes pilskalna, Gaujas malā, bija sācies ugunsgrēks. “Dūmus ieraudzīja slēpņotāji, tad laivotāji. Aizdegās ne vien sausie koki, bet arī augoša, bioloģiski veca priede, kura pēc vairāku stundu degšanas nogāzās,” pastāsta Ziemeļvidzemes virsmežniecības Kocēnu mežniecības mežzinis Raimonds Mežaks un atgādina, ka ir ne tikai bīstami pašiem dzēst ugunsgrēku, bet arī fotografēt, jo koks var gāzties kuru katru mirkli.

“Sausais laiks izkaltējis mežu. Ja aizdegšanās laikus tiek pamanīta, tad zaudējumi nav lieli. Diemžēl atpūtnieki pēc došanās prom ugunskuru it kā aprauš ar smiltīm, bet tās ir sausas, tiek apslāpētas vien liesmas, karstums paliek. Izdegu­šajam ugunskuram noteikti jāuzlej ūdens,” padomu dod Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības daļas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Jānis Bušs un piebilst, ka Gaujas nacionālajā parkā šovasar bijuši trīs ugunsgrēki, divi no tiem pie Gaujas.

R. Mežaks atgādina, ka arī agrākajos gados – 1992., 2002., 2006. – vasaras bijušas sausas un izcēlušies ugunsgrēki.

FOTO: Marta Martinsone – Kaša