Ziņas

Sabiedrība

Atpūtas kompleksiem darbīgais laiks

Sezona ar apgriezieniem. Juris Leimanis gatavo laivas atpūtniekiem pie dabas.Foto: no albuma

Lauku tūrisma mītņu noslogojums šovasar ir zemāks nekā citus gadus, pastāstīja Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” pārstāve Anna Palelione. Raiskuma pagasta kempinga “Apaļkalns” saimnieks Juris Lei­manis atzīst, ka vislielākā ietekme ir laikapstākļiem. “Ja tie uzlabojas, cilvēki brauc. Patlaban Latvijā ir atvaļinājumu laiks. Vēl divas augusta nedēļas, un tad cilvēku pieplūdums samazināsies, vecāki sāks domāt par bērnu laišanu skolā,” stāsta Juris Lei­ma­nis un uzsver, ka šis ir kempings klusai atpūtai pie dabas, tāpēc te aizliegta mūzika, te nenotiek korporatīvie pasākumi, nometnes. “Nevar pateikt, pēc kā lielāks pieprasījums – telšu vai treileru vietām vai namiņiem. Piedāvājums ir dažāds, un pieprasījums tāpat. Šogad vairāk uzņemam ārzemniekus. Ģimenes ar bērniem labprāt biežāk nakšņotu teltīs, bet lietus dēļ šis piedzīvojums izpaliek.”

Liepas pagasta atpūtas vietā “Mežrozes” patlaban notiek maksas nometne bērniem. Komandu saliedēšanas pasākumi un korporatīvās ballītes ar gadiem gājušas mazumā. Lai arī vienmēr varētu vēlēties labāk, “Mežrožu” saimnieks Guntis Granovskis priecīgs par to, kā ir, un atzīst, ka daudz sūdzēties nevarot, lielākoties nedēļu nogalēs atpūtas vieta ir aizņemta.

“Korporatīvajiem pasākumiem organizācijas vienu gadu izvēlas Kurzemi, citu Latgali un ik pa laikam Vidzemi. Taču kolektīvu vasaras saliedēšanas pasākumi gājuši mazumā, jo cilvēki dodas atvaļinājumos. Tik jaukā laikā grūti kādu pierunāt braukt, piemēram, uz sporta spēlēm. Turklāt Latvijā sarucis iedzīvotāju skaits, un arī tas ir viens no tūrismu nozari ietekmējošiem faktoriem,” domā saimnieks.

Raugoties savos pierakstos, G. Granovskis vērtē, ka augustā vēl gaidāms liels pasākums, un tad jau sezonas beigas. Turpmāk klien­ti pieteikušies tikai uz privātiem pasākumiem vai pirti.

“Pie mums ik gadu notiek maksas nometnes. Rīdzinieki atpūtas vietas aizrunā jau gadu iepriekš, arī ar samaksu nav problēmu. Acīmredzot rīdzinieki ir naudīgāki,” pauž saimnieks.

Viņaprāt, vasara ir ļoti piesātināta ar pilsētas svētkiem, festivāliem un izklaides programmām. “Iedzīvotājiem teju katra nedēļas nogale paiet kādā brīvdabas pasākumā, rezultātā cilvēki ir pārguruši un arī finansiāli iztukšoti,” pārliecināts G. Granovskis.

Savukārt Drabešu pagasta atpūtas kompleksa “Laimes ligzda” apsaimniekotāja Gunta Rozen­ber­ga skrien no viena darba pie nākamā, vienus viesus pavada un tūlīt sagaida nākamos. G. Rozen­ber­ga atzīstas, ka šovasar ejot pavisam karsti: “Klientu vairāk nekā pagājušajā gadā. Pa nedēļas vi­du brauc ģimenes un pārīši, ir gan latvieši, gan ārzemnieki, bet nedēļu nogales paiet vienās kāzās, lai gan, kur tad tās vēl svinēt, ja ne “Laimes ligzdā”,” apsaimniekotāja smejas.

“Nē! Par klientu trūkumu sūdzēties nevaram. Klienti ir visu gadu, taču, ja ziemā būtu kārtīgs sniegs, cilvēku būtu vēl vairāk. Toties tagad tik to vien pagūstam, kā mainīt gultasveļu, kaut cūkas, vistas un cept pankūciņas. Mēs piedāvājam ēdināšanu, un klientiem tas ir svarīgi. Protams, piestrādājam pie mārketinga un reklāmas, taču pati labākā reklāma ir labas atsauksmes, ko cilvēki viens otram nodod tālāk,” pārliecināti saka G.Rozenberga.

Vasara ir laiks, kad gribas ne tikai atpūsties, neko nedarot, bet arī doties kaut nelielos ceļojumos tepat pa Latviju. Ja iecerēto marš­rutu nevar izbraukt vienā dienā, tad naktsmītnes bieži vien tiek meklētas atpūtas kompleksos. Ja to dara laikus, parasti problēmu nav, pēdējā brīdī noteikti jārēķinās, ka visas vietas jau aizņemtas. Atpūtas bāžu it kā nav maz, bet atvaļinājumu laikā kāds par to vienmēr pārliecinās.