Ziņas

Izklaide

Atklāj festivālu '2Annas 2009'

www.DELFI.lv Šodien ar saukli “Intra Homo” tiek atklāts Starptautiskais īsfilmu festivāls “2Annas”, portālu “Delfi” informē festivāla organizatori. Festivālu atklās padomju laika “underground” kino – filmas no LPSR Zinātņu akadēmijas Tautas kinostudijas kinoamatieru kolekcijas, kas veidotas 20. gadsimta 70. un 80. gadu mijā. To autori bezbailīgi apgāja padomju cenzūru un uzsāka jaunu laikmetu Latvijas garīgajā dzīvē. Programmā iekļautas filmas, kas savulaik izpelnījušās ASV mākslas zinātnieka Marks Alena Švēdes (Mark Allen Svede) un Ņujorkas neatkarīgā kino antoloģijas izveidotāja Jons Mekas (Jonas Mekas) atzinību, kuri tās salīdzināja ar Endija Vorhola, Stena Brekidža un citu pasaules neatkarīgo darbiem. Baltijas īsfilmu skatē festivālā tiks demonstrēta jauno režisoru īsfilmu izlase. Filmas tapušas pēdējo 2 gadu laikā. Šonedēļ “2Annās” varēs noskatīties Starptautiskās konkursa programmas „Intra Homo”, “Pasaules pasakas”, “Skaivolkera Vakarēdiens”, „Kinoteatr.doc” Krievijas naturālo kino, Starptautiskā filmu festivāla ROSHD Irānas īsfilmu viesprogrammu un piedalīties vakara pasākumos ar dīdžejiem Sergeju Timofejevu, Bombeju, Contour un Robertu Gobziņu.

Filmu programmas: Latvijas 80.gadu eksperimentālā kino programma Seanss notiek: 27.05. pl.18:00 Kino “Rīga” Mijkrēšļa rotaļa ar spoguli, Rež. Ivars Skanstiņš, 1972 1972. gadā radītā Ivara Skanstiņa filma apvīta ar noslēpumainas nelegalitātes auru – “Kazas” kompānija, alternatīvā teātra trupa “Birojs”, slepena montēšana “Telefilmā-Rīga” un čekas kratīšanas. AB OVO, Rež. Vladis Goldbergs, 1982 Jauns cilvēks vēlas vienlaikus iepazīt un pārveidot pasauli, tāpēc viņam kā līdzībā nākas iziet cauri septiņiem izziņas un atklāsmes līmeņiem.

Aizmigt nomoda sapnī, Rež. Ēriks Pudzāns, 1984 Simboliem piesātināts stāsts, kura centrā ir mākslinieks – gan atzinības virsotnē ar aplausiem, gan kritiķu noliegts un atraidīts. Pasaule apkārt mainās gan laikā, gan telpā – no vesternu pilsētiņas līdz padomjlaika standarta dzīvoklim un slimnīcai, no 20. gadsimta 70.gadu reālijām līdz vēsturiski pārlaicīgām ainām.

Akmens debesīs, Montāža Haralds Elceris, 1985 Savāda pasaule ar jūras krastu, rudzu lauku un vējdzirnavām, šīs pasaules norises saista Baltais klauns, kurš satiek visdažādākos tēlus.

Privātā kolekcija, Rež. Žanis Krusts, 1982 Ar padomjlaika pilsētas vidi kontrastē gandrīz bībeliski simboli – uguns, ūdens, grāmata, zivis, zvans; tomēr autori izmanto arī sava laikmeta zīmes un kadrā parādās cilvēks gāzmaskā, baltu silikāta ķieģeļu siena ar sarkanu rozi logā, asiņojošs durvju rokturis, putnu ligzdas sniegā…

Baltijas īsfilmu skate Seanss notiek: 27.05. pl.20:30 Kino “Rīga” Obsession, Rež. Andrew Bond, Igaunija, 2008 Jauns pāris sēž autobusa pieturā un stāsta viens otram neparastu stāstu. Apsēstība var šķist kā lāsts, bet patiesībā tā ir dāvana, kas ved uz laimi.

Kāds un kāda, Rež. Didzi Eglītis, Latvija, 2008 Divdaļu īsfilma. Ethans un Simone ir aģenti firmā, kas piedāvā piepildīt visas savu klientu vēlmes. Ethans ir iemīlējies Simonē, un beidzot viņš ir gatavs atklāt savas jūtas. Arī Simone meklē mīlestību, taču viss sarežģās firmas realizētās atmiņas pārrakstīšanas dēļ.

Mēmais, Rež. Jānis Skulme, Latvija, 2009 Filmas pamatā ir patiess stāsts par Andreasu Graslu, kurš tika atrasts jūras krastā un 4 mēnešu garumā neizdvesa nevienu vārdu.

Thibaut, Rež. Martti Helde, Igaunija, 2008 Thibauts ir vientuļš muižas sulainis, kas ikdienas uzklāj ģimenes galdu un pie loga uzticīgi gaida savus saimniekus. Tibauts ģimenē strādā jau vairākus desmitus gadus, taču neapzinās, ka īstenībā tā jau gadu ir mirusi. Taču, iespējams, ka Tibauts to nemaz negrib zināt. Nepārtrauktās gaidas un pacietība iegūst pavisam jaunu nozīmi, kad Thibauts ievēro baložus, kuri dzīvo uz majas dzegas. Paukotājs, Rež. Astra Zoldnere, Latvija, 2009 Jaunas precētas mājsaimnieces ikdienas trulā rutīna tiek atdzīvināta brīdī, kad viņa sāk izspiegot kaimiņa, paukošanas instruktora, pārdrošos seksuālos piedzīvojumus. Kaimiņš sievieti pavedina, tomēr bailes zaudēt ģimeni noved pie histērijas un neparedzētas kulminācijas.

edvarts virza. sirreālie straumēni., Rež. Reinis Dzudzilo, Latvija, 2008 Filmas pamatā ir latviešu rakstnieka Edvarta Virzas poēma „Straumēni”. Skaisti, bet tajā pašā laikā absurdi.

Ding Dong Dong, Rež. Vents Grīnbaums, Latvija, 2009 Krimināla drāma par nozagtu sviestu.

Sonete, Rež. Raitis Valeskalns, Latvija, 2009 Filma bez beigām. Nafta, Rež. Uldis Cipsts, Latvija, 2008 Nezināmu iemeslu dēļ cilvēki salīp kopā. Iespējams, ir notikusi vides katastrofa un cilvēki ir spiesti izbaudīt savas rīcības sekas. Filma – alegorija. Veltījums visiem putniem, kuri ir gājuši bojā cilvēku izraisītu katastrofu rezultātā, salīpot naftā. Īsfilma tapusi projekta “Kino Komūna U35” ietvaros.

Es neesmu laba, Rež. Ance Krieviņa, Latvija, 2008 Īsfilma “Es neesmu laba” ir veidota projekta “Kino dzeja” ietvaros 2008 gada septembrī. Tas ir stāsts par kādas meitenes iedomātu telefona zvanu, kas kļūst reāls. Īsfilmas pamatā ir Ērikas Bērziņas dzejolis „Es neesmu laba”. Kur upes plūst, Rež. Krišjānis Ābols, Latvija, 2009 Mums pieder mērķis, bet mēs nevaldām pār ceļiem. Zeltrace, Rež. Inese Vēriņa, Latvija, 2007 Tradicionāls stāsts par tradicionāliem cilvēkiem ar tradicionālu domāšanu. Atšķirība starp reālo un nereālo pasauli nemaz nav tik liela. Laipni lūdzam reālajā Spēletāju pasaulē! Black Peeter, Rež. Priit Pääsuke, Igaunija, 2008 Pēteris ar sievu draugu kompānijā pusdieno kādā restorānā. Viņi nav strīdējušies jau divas nedēļas. Tomēr jauns pārpratums nav aiz kalniem. Banāls apgalvojums drīz vien pāraug strīdā, un nakts ienes savādas spēles abu attiecībās.

Galapunkts, Rež. Lauris Ābele, Latvija, 2008 Atdzīvinātas masu uzspiestās kultūras klišejas var kļūt ne tikai biedējošas, bet arī liktenīgas.