Ziņas

Sabiedrība

Atkal salido Cēsīs

Gatavojas sacensībām. Lietuvas moto paraplanieristi sacensību vietā, Cēsu lidlaukā, ieradās ļoti savlaicīgi un gatavošanos sāka vēl pirms sacensību atklāšanas. Foto: Aivis Riekstiņš

Cēsīs šajās dienās norisinās starptautiskās sacensības motoparaplanieristiem – Baltijas atklātais motoparaplānu čempionāts “Baltic Open Paramoto-ring Championship 2015”. Piedalās piloti no Igaunijas, Lietuvas, Latvijas, kuru pārstāv arī vairāki sportisti no mūsu puses – Atis Garklāvs, Aigars Briune, Gatis Lecītis.

Kā norāda sacensību galvenā tiesnese Inese Šubēvica, čempionāts tiek rīkots, lai noskaidrotu ātrākos, precīzākos, mērķtiecīgākos un vienkārši draudzīgākos un jautrākos pilotus Baltijas jūras reģiona valstīs: “Šāda līmeņa čempionātu Latvijai ir gods organizēt otro reizi, un arī pirms trim gadiem tas notika Cēsīs. Toreiz bija vēsturisks notikums, jo Latvijas pārstāvis pirmo reizi kāpa uz goda pjedestāla, parasti to aizņem kaimiņi.”

Baltijas sacensības vienlaikus būs arī Lietuvas čempionāts un Latvijas čempionāts moto paraplanierismā. Vakar notika sacensību oficiālā atklāšana, bet laika apstākļi nebija labvēlīgi paraplanieristiem, tāpēc galvenās sacensības plānotas šodien, rīt un parīt Cēsu lidlauka teritorijā un apkārtnē.

I. Šubēvica ir pieredzējusi tiesnese, jau ceturto gadu piedalās sacensību rīkošanā, šogad kā vienīgā no Latvijas darbojusies tiesneša amatā arī pasaules čempionātā. Viņa norāda, ka paraplanieristu skaits Latvijā aug. Šie lidotāji iedalās divās grupās – brīvie, kuri lido bez motora, un motoristi.

“Vairāk kļūst kā vienu, tā otru, jo mēs kļūstam redzamāki. Piedalāmies pilsētu svētkos, rīkojam sacensības, interesentiem arvien vairāk ir iespēju palidot tandēmu lidojumos ar pieredzējušu pilotu. Jaunie piloti, līdzko nokārto licenci, domā par motora iegādi, jo tas dod lielāku brīvību, vajag tikai pļavu, kur startēt. Cēsis ir iecienītas motoparaplanieristu vidū, jo pie viesu nama “Laso” ir ļoti laba vieta, kur veikt pacelšanos un nolaišanos. Lidlaukus vajag tikai sacensību laikā, kad tiek veikti zemie lidojumi,” stāsta I. Šubēvica.

Sacensību rīkotāji aicina skatītājus vērot moto paraplanieristu prasmes dažādu uzdevumu izpildīšanā, protams, ievērojot drošības norādījumus, kur drīkst uzturēties. Iezīmēta īpaša zona skatītājiem, būs pieejama arī informācija par sacensībām. Lidlaukā varēs vērot slalomu, kas, kā norāda galvenā tiesnese, ir skatāmākais no sacensību veidiem. Ir arī uzstādīti pieci astoņu metru augsti piloni, un pilotiem starp tiem noteiktā secībā jāveic lidojums uz ātrumu. Pilotiem būs arī citi uzdevumi, piemēram, navigācijas lidojumi, cenšoties noteikto maršrutu veikt ar iespējami mazāku degvielas patēriņu.

“Sacensībās piedalās neliels skaits pilotu, taču tās ir noderīgas ikvienam. Pirmkārt, tā ir iespēja tikties ar citu valstu paraplanieristiem, pārrunāt jaunumus, otrkārt, katrs uzdevums ļauj uzlabot praktiskās prasmes, kas pēc tam noder, lidojot savam priekam,” norāda I. Šubēvica.

Atis Garklāvs, kurš ar paraplanierismu nodarbojas jau desmit gadus, piekrīt, ka tieši satikšanās iespēja ir viens no motīviem, kas mudina piedalīties sacensībās. Šis vaļasprieks esot lieliska iespēja atslēgties no darba, un, ja tas notiek līdzīgi domājošo pulkā, tas ir īpaši noderīgi.