Ziņas

Sabiedrība

Atjauno vēsturisku uzrakstu

Pirmie darbi. Idejas iniciators Andris Nestro kopā ar Māri Niklasu veic gruntēšanas darbus uz vēsturiskās plāksnes.Foto: Marta Martinsone- Kaša

Pateicoties iedzīvotāju atmiņām par vēsturiskiem faktiem un vēlmei tos saglabāt, uz Cēsu internātpamatskolas – rehabilitācijas centra sienas tiek atjaunots sens uzraksts. 1929. gadā Skolnieku rota savā desmit gadu jubilejā pie tagadējās Cēsu internātpamatskolas ēkas atklāja plāksni ar uzrakstu “No šīs vietas 1919. gadā naktī no 5. uz 6. jūniju Cēsu Skolnieku rota aizgāja cīņā par Latviju”. 1952. gadā šo uzrakstu padomju vara izpostīja. Pateicoties cēsnieka Andra Nestro iniciatīvai, vēsturiskais uzraksts tiek atjaunots. “Izpostīto uzrakstu atceros es un, iespējams, vēl pāris cilvēku. Domāju, kad manis nebūs, uzrakstu neviens vairs nepieliks. Tā kā pats sešus gadus esmu dienējis Zemessardzē, man vienmēr ir bijis svarīgs viss, kas saistīts ar Latvijas vēsturi un latviešu karavīriem, tādēļ arī esmu gādājis par šī uzraksta atjaunošanu,” stāsta Andris. Ierosinājums nācis pirms trīs gadiem, bet šie vēsturiskie fakti bija jāpārbauda, jāprecizē, tas aizņēmis ilgu laiku. Tomēr, kā atzina pats A. Nestro, tad, lai arī tas ir prasījis laiku, nu esot liela gandarījuma un prieka sajūta.

Šobrīd uzraksta plāksne ir nogruntēta un gatava mākslinieka darbam. To veiks SIA “Kobalts” firmas pārstāvis Jānis Baikovskis. Burti, tāpat kā savulaik, būs melni, piecu milimetru platumā. Uzrakstu ieplānots atklāt 18. maijā, Cēsu kauju gadadienā, kad Cēsu internātpamatskolā pulcēsies desmit skolas no visas Vidzemes.

Vēstures pieminekļu atjaunotājs, bijušais Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs un Cēsu novada domes deputāts Māris Niklass pastāstīja, ka vēsturiskā uzraksta atjaunošanu finansē gan iedzīvotāji, gan pati mācību iestāde.