Ziņas

Sabiedrība

Atceras Ulmani

Atceres brīdī. Agronomi pie pieminekļa K.Ulmanim – agronomam un valstsvīram.Foto: Sarmīte Feldmane

Priekuļos pie agronoma un Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa piemiņas akmens birzītē viņa dzimšanas dienā pulcējās agronomi, pašvaldības pārstāvji un citi priekulieši.

“Šādās reizēs pavērtējam savas saknes, mācāmies savu vietu dzīvē, Latviju un tās nākotni,” sacīja Priekuļu pašvaldības vadītāja Elīna Stapulone.    Priekulietis Jānis Līpacis atgādināja K.Ul­maņa dzīvi, devumu Latvijai un sasaistīja ar šodienas ārpolitikas notikumiem tepat kaimiņzemēs.

Pensionētie agronomi, Agronomu biedrības biedri, kuri savulaik ierīkoja šo piemiņas vietu, uzsvēra, ka K.Ulmanis vispirms bija agronoms.

“Agronoma profesija iznīkst. Jauno paaudzi tā neinteresē. Daudz ko gribam pārlieku modernizēt, uzticēt tehnoloģijām, tās padara cilvēku darbu. Agronomijā pamatlietas ir augsne un sēklas. Bet lauks ir jānovērtē cilvēka acīm, jāpārliecinās, kā tur augi jūtas, kādas nezāles kaitē. Vēl nav laiki, kad nospiedīs podziņu un viss uz lauka notiks, atliks tikai izņemt no konta naudu,” pārdomas izteica jaunais agronoms Kristers Briedis, kurš vēl mācās un jau strādā saimniecībā.        Viņš ar lepnumu uzsvēra, ka bērnībā vecmāmiņa, kura bija    agronome, iemācīja nezāļu nosaukumus latīniski. Kristers arī pauda skepsi, ka tehnoloģijas gārsu no nātres neatšķir.

“Tehnoloģijām nekad nebūs tādu zināšanu kā pieredzējušajiem agronomiem,” sacīja jaunietis, bet sirmie kolēģi bija gandarīti, ka viņu profesijai ir turpinājums.

Šis ir pirmais gads, kad piemiņas vietas uzturēšanu no Agronomu biedrības pārņēmusi pašvaldība. Uzstādīts jauns karoga masts. Te valstij svarīgās dienās plīvo karogs, notiek pasākumi.

“Laiks tik ātri pagājis. Pirms 31 gada agronomi šo vietu iekārtoja. Nevienam atļauju neprasījām,” atceras agronome Veldze Sproģe, bet Aleksandrs Lingards atcerējās, ka tolaik rūpējies par sakoptību birzītē, vakarā atnācis un ieraudzījis cauruli zemē. “Galvā radās visādas domas,    vai tur nav ielikta bumba,    jo tas bija tāds laiks. Nākamajā dienā kārtīgi apskatīju, izrādījās, iemūrēta caurule karoga kātam.”
Viesturs Mūrmanis    atgādināja, ka tā bijusi nevis kaut kāda caurule, bet turpat blakus darbnīcā speciāli    novirpots stienis, lai karogs turas.
Pasākumos birzītē pie K.Ul­ma­ņa pieminekļa allaž savijas pagātne un šodiena, tā dodot spēku un padomu nākotnes darbiem.