Ziņas

Sabiedrība

Atbalsta pakas saņem vairāk cilvēku

Noderīgi. Pārtikas pakas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas noliktavā neglabājas ilgi. Cilvēki, kuriem tās pienākas, tās izņem laikus.Foto: no albuma

Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām palīdzību šogad saņems vairāk mājsaimniecību. Atbalsts pienākas tām trūcīgajām un maznodrošinātajām mājsaimniecībām, kurās ienākumi nepārsniedz 327 eiro pirmajai vai vienīgajai personai, bet katrai nākamai personai – 229 eiro līdzšinējo 242 eiro vietā uz cilvēku.

Atbalsta pakās ietilpst gan pārtikas preču komplekti, gan arī higiēnas un saimniecības preces, atšķirīgas pārtikas pakas saņem bērns. Turklāt bērniem vecumā no piecu līdz 16 gadu vecumam reizi gadā ir iespēja saņemt arī skolas piederumu komplektu. Izziņas paku saņemšanai izsniedz sociālais dienests, bet atbalsta paku izdali nodrošina Sarkanais Krusts. Ja cilvēkam trūcīgā statuss piešķirts trim mēnešiem, divus mēnešus viņš saņem pārtikas paku un vienu mēnesi saimniecības un higiēnas preču komplektu.

Novadu sociālajos dienestos apstiprina, ka palielinājies to personu skaits, kuras var saņemt atbalsta pakas. Līgatnes novadā tagad tādas ir 135 personas. Līgatnes novada Sociālā dienesta vadītājas pienākumu izpildītāja Sarmīte Dāniele vērtē: “Šīs atbalsta pakas ir liels atbalsts trūcīgām, mazno­drošinātām un krīzes situācijā nonākušām personām, kuru mūsu klienti lielākoties arī izmanto. Esam dzirdējuši labas atsauksmes gan par pārtikas, gan saimniecības komplektiem pieaugušajiem un bērniem, un ģimenes novērtē iespēju bērniem reizi gadā saņemt arī mācību piederumu paku ar skolai nepieciešamajām kancelejas precēm.”

Vecpiebalgas novadā pagājušajā gadā izdalītas 647 atbalsta pakas, bet šī gada pirmajos trijos mēnešos – 160. Novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Velga Berķe teic: “Saņēmēju skaits līdz ar mainītajiem kritērijiem atbalsta saņemšanai palielinās, turklāt faktiski visi klienti sev pienākošās pakas arī saņem, nav tādu, kas atteiktos.”

Arī Raunas novadā tā saukto Eiropas paku saņēmēju ir vairāk. Sociālā dienesta vadītāja Ieva Ozola norāda, ka reti kurš no atbalsta atsakās: “Tie ir reti izņēmumi, kad cilvēks teic, ka nevajag, lai to piešķirot kādam, kuram nav statusa, bet šāds atbalsts būtu nepieciešams.” Viņa arī skaidro, ka pakas tiek izsniegtas trešdienā, bet tās uzreiz var saņemt arī visam periodam, pēc atbalsta pakas nav jānāk katru mēnesi. Priekuļu novada Sociālā dienesta vadītāja Skaidrīte Asta­hovska-Eglīte atzīmē, ka pagājušā gada pēdējā ceturksnī novadā mēnesī vidēji izsniedza līdz 100 pārtikas un 50 higiēnas paku, savukārt šogadmēnesī jau 180 pārtikas un 70 higiēnas pakas.

Pārgaujas novadā uz pagājušā gada 26. aprīli bija 53 trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes, šogad 67. Novada Sociālā dienesta vadītāja Anita Kalniņa norāda, ka pērn vairāk bija to cilvēku, kas saņēma šo palīdzību “Covid-19” pandēmijas izraisītās krīzes dēļ: “Šogad tādu ir mazāk, situācija šajā ziņā nedaudz stabilizējusies. Trūcīgo skaits pagaidām nav īpaši mainījies, vienīgi daļa no tiem, kas pagājušajā gadā bija mazno­drošinātie, šogad jauno nosacījumu dēļ ir jau trūcīgo statusā, tās ir apmēram 10 personas.” Viņa arī teic, ka ne visi, kam atbalsta pakas pienākas, tās vēlas saņemt. Pēc atbalsta neatnāk desmit līdz 20 procentu atbalstam tiesīgās personas.

Cēsu novadā pagājušajā gadā izsniegtas 146 izziņas par trūcīgas personas, ģimenes statusu, 209 izziņas par maznodrošinātas personas, ģimenes statusu un 12 izziņas krīzes situācijās. Visas dod tiesības saņemt Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām pārtikas pakas. Sar­kanā Krusta Cēsu komitejas izpild­direktore Marina Orlova piekrīt, ka šogad pārtikas un higiēnas preču pakas saņem vairāk cilvēku. Arī “Druva” novērojusi, ka dienās, kad pakas izsniedz, saņēmēju rinda ir ievērojama.

“Druva” jau rakstīja, ka no šī gada mainījās ieņēmumu slieksnis, kas nosaka trūcīgās un maznodrošinātās personas statusa piešķiršanu. Līdz ar minimālās algas palielināšanu palielināta arī summa, no kuras var saņemt dažāda veida atbalstu. Eiropas Atbalsta fonda palīdzības pakas pienākas ģimenēm vai atsevišķi dzīvojošām personām, kuras atbilst trūcīgas mājsaimniecības statusam; ir nonākušas krīzes situācijā; atbilst maznodrošinātas mājsaimniecības statusam, kurā ienākumi mēnesī nepārsniedz 327 eiro pirmajai vai vienīgajai personai, bet katrai nākamai personai mājsaimniecībā 229 ei­ro.