Ziņas

Sabiedrība

Atbalsta izdienas pensiju samazināšanu prokuroriem, tiesnešiem, SAB un KNAB amatpersonām

Saeima vakar atzina par steidzamiem un konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus vairākos likumprojektos, kas paredz līdz 2011.gada 31.decembrim par 10% samazināt izdienas pensijas prokuroriem, tiesnešiem un Satversmes aizsardzības biroja (SAB) amatpersonām.

Tāpat ar likuma grozījumiem plānots panākt, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) amatpersonām izdienas pensijas tiks rēķinātas pēc citas formulas, kā rezultātā tās samazināsies aptuveni par 18% līdz 25%.

Grozījumi Prokuroru izdienas pensiju likumā, Tiesnešu izdienas pensiju likumā un SAB amatpersonu izdienas pensiju likumā paredz no šā gada 1.jūlija līdz 2011.gada 31.decembrim attiecīgajām amatpersonām izdienas pensijas noteikt 90% apmērā.

Savukārt grozījumi KNAB amatpersonu izdienas pensiju likumā paredz “samazināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonām piešķiramo izdienas pensiju apmēru par 10% laika periodā no šā gada 1.jūlija līdz 2012.gada 31.decembrim”.

Lai gan likumprojekta anotācijā skaidrots, ka KNAB amatpersonām, kurām ir tiesības saņemt izdienas pensiju un kuras sasnieguša 50 gadu vecumu, turpmāk izdienas pensiju paredzēts piešķirt 45% apmērā no vidējās mēneša darba samaksas līdzšinējo 55% vietā. Biroja amatpersonām, kurām ir tiesības saņemt izdienas pensiju un kuras no amata atbrīvotas neatkarīgi no vecuma, bet gan veselības stāvokļa vai darbinieku skaita samazināšanas dēļ, un kuru izdienas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, izdienas pensiju līdzšinējo 40% apmērā no vidējās mēneša darba samaksas turpmāk paredzēts piešķirt 30% apmērā.

Rezultātā KNAB amatpersonām piešķiramo izdienas pensiju apjomi vienā gadījumā sarūk aptuveni par 18%, otrā – par 25%.

Atšķirībā no izdienas vecumu sasniegušajiem tiesnešiem, prokuroriem un SAB darbiniekiem, KNAB gan pagaidām nav paredzams, ka kādai amatpersonai laika periodā līdz 2012.gada beigām tiks piešķirta izdienas pensija. Līdz ar to tuvākajos gados šī likuma grozīšana gan nekādu ietekmi uz valsts budžetu neatstās.

Savukārt, stājoties spēkā grozījumiem Prokuroru izdienas pensiju likumā, Tiesnešu izdienas pensiju likumā un SAB amatpersonu izdienas pensiju likumā, turpmākos divus pilnos gadus plānoti attiecīgi 39 400 latu, 16 300 latu un 7800 latu ietaupījumi ik gadu.

LETA