Ziņas

Sabiedrība

Asinsdonoru centra direktore paziņo, ka svētkos asiņu nebūs

Svētkos asiņu nebūs, jo jau šobrīd asins komponentu krājums ir kritiski zems, bet iedzīvotāju atsaucība ir minimāla, paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem norāda Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktore Iveta Ozoliņa.

Lai asiņu un asins komponentu netrūktu, ik dienas asinis jāziedo vismaz 150 asinis donoriem, 50 plazmas un desmit trombocītu donoriem, aģentūrai LETA skaidroja VADC pārstāve Zane Mistre. Pagājušajā nedēļā, laika posmā no 8. līdz 12.decembrim donoru centru apmeklēja vidēji 140 asins donori, kas ne tikai neļāva veidot uzkrājumu, bet arī pakāpeniski tukšoja esošos krājumus, viņa norādīja.

“Atsevišķas asins grupas donorus pat aicinām atsaukties aktīvāk, jo viņu grupu asiņu pārliešanai trūkst jau tagad, piemēram, 0 rēzus negatīvo, A rēzus negatīvo, B rēzus negatīvo un AB rēzus negatīvo asins grupu asinis centrs spēj nodrošināt tikai 30% līdz 40% no ārstniecības iestāžu pieprasījuma,” skaidroja Mistre.

Lai noskaidrotu iespējamos risinājumus asins deficīta mazināšanai, aģentūrai LETA centās sazināties ar Veselības ministriju, tomēr tas šovakar neizdevās.

Centrs kopš novembra vidus aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziedot asinis, lai veidotu asins komponentu uzkrājumu garajām svētku brīvdienām.

Kā norādīja Mistre, lai iedzīvotāji asinis varētu ziedot sev ērtākā un izdevīgākā laikā, VADC līdz Jaunajam gadam dosies 21 izbraukumā. Tāpat donori tiks gaidīti Asins sagatavošanas nodaļās Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Jelgavā, Jēkabpilī, Daugavpilī, kā arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas “Gaiļezers” asins sagatavošanas nodaļās.

Rīt centra izbraukuma laikā asinis varēs ziedot Priekules slimnīcā no plkst.10 līdz 14, Preiļu poliklīnikā no plkst.9 līdz 12 un Zāļu valsts aģentūras telpās no plkst.10 līdz 14.

Pārējās asins ziedošanas vietas var atrast VADC mājaslapā.

LETA