Ziņas

Sabiedrība

Asins donoru diena Cēsīs

Nākamnedēļ, 20. aprīlī no plkst. 10 līdz 14, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) rīko izbraukumu uz Cēsīm, kur donorus gaidīs Cēsu Pieaugušo izglītības centrā, Raunas ielā 4.

Īpaši atsaukties aicināti O un A rēzus negatīvo asins grupu donori.

Kā informē VADC preses sekretāre Zane Mistre, rēzus negatīvo grupu asinis trūkst visbiežāk, jo Latvijā šo grupu donoru ir mazāk. Ne visas asins grupas ir vienlīdz plaši sastopamas starp mūsu iedzīvotājiem. Latvijā biežāk sastopamās ir O un A rēzus pozitīvas grupas asinis, turpretim rēzus negatīvās asins grupu asinis ir tikai 15 % Latvijas iedzīvotājiem. Visretāk sastopamas AB grupas (kopumā 7 %) asinis. Turklāt tikai 1% no cilvēkiem ar šo asinsgrupu ir rēzus negatīvi. Pat no salīdzinoši biežās A grupas (kopumā 37%) piederīgajiem tikai 6% ir rēzus negatīvi. Tieši šā iemesla pēc visbiežāk trūkst tieši negatīvo grupu asinis un īpaša aktivitāte un palīdzība tiek gaidīta no šo grupu donoriem!

VADC atgādina, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Ķermeņa svaram ir jābūt virs 50 kg. Asins nodošana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba vai emocionāla pārdzīvojuma. Izsmeļošāku informāciju par asins ziedošanu var uzzināt, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8000 0003 un mājas lapā www.donors.lv.

Sagatavojusi Anda Dzenža