Ziņas

Sabiedrība

Arī Valmieras veselības centrā sāk izsīkt medicīnas pakalpojumiem piešķirtās valsts kvotas

Ja netiks saņemts papildu finansējums, tuvākajā laikā SIA “Valmieras veselības centrs” par valsts apmaksātiem līdzekļiem nebūs pieejamas konsultācijas pie alergologa, otolaringologa un citiem speciālistiem, aģentūru LETA informēja centra vadītāja Inese Zeitmane.

Valmieras veselības centrs jau iepriekš vērsies pie Nacionālā veselības dienesta Vidzemes nodaļas ar lūgumu piešķirt papildu finansējumu valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanai, taču saņemts atteikums, norādot, ka nav iespējams piešķirt papildu naudu tādiem pakalpojumiem, kuriem paredzētie finanšu līdzekļi ir apgūti.

Atsevišķi valsts apmaksāti speciālistu pakalpojumi, kas tiek sniegti Valmieras veselības centrā, nekur citur reģionā netiek piedāvāti, līdz ar to pieprasījums ir salīdzinoši augsts un šobrīd uz tiem izveidojusies kvotu pārstrāde.

Centra vadītāja norāda, ka pakalpojumi, kuriem vajadzīgs papildu finansējums, galvenokārt nepieciešami bērnu veselības aprūpei. Fakts, ka ambulatorajiem pakalpojumiem, kas ir salīdzinoši lēti pretstatā diagnostikas izmeklējumiem un dienas stacionāru plānveida operācijām un kurus galvenokārt saņem bērni, nav pieejams finansējums, raisa neizpratni, norāda Zeitmane. “Uzskatu, ka tādā veidā faktiski tiek pārkāpta Ārstniecības likuma 3.panta otrā daļa, kur noteikts, ka bērnu aprūpe ir prioritāra,” viņa uzsver.

Centra vadītāja vērš uzmanību uz to, ka papildu finansējums nepieciešams arī tādiem pacientu pieprasītiem pakalpojumiem kā rentgenoloģiskie izmeklējumi un sirds asinsvadu sistēmas funkcionālie izmeklējumi. Rentgenoloģijas pakalpojumiem tiek veidots pieraksts ar desmit cilvēkiem dienā, bet sirds asinsvadu sistēmas funkcionālo izmeklējumu veikšanai – pieraksts ar pieciem cilvēkiem dienā, kas ir četras reizes mazāk nekā reālais pieprasījums dienā.

“Mēs aicinām Nacionālo veselības dienestu nekavējoties būtiski palielināt 2015.gada finansējumu ambulatorajiem izmeklējumiem, sevišķi ārstu-speciālistu konsultācijām, kas primāri nepieciešamas bērnu veselības aprūpes nodrošināšanai. Pretējā gadījumā Valmieras veselības centrs būs spiests pacientu pierakstu šajā pusgadā slēgt un speciālistu konsultācijas, tostarp otolaringoloģijas un alergoloģijas pakalpojumus bērniem, piedāvāt tikai par maksu,” norāda centra vadītāja.

Kā ziņots, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā uz ambulatorajiem izmeklējumiem, tostarp radioloģiskajiem izmeklējumiem, pieraksts ir izveidots līdz gada beigām. Šos pakalpojumus saņems visi tie, kas ir pierakstījušies, kā arī tos vēl var saņemt ārkārtas gadījumos, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle.

Viņa arī norādīja, ka tā saucamās kvotas slimnīca sadala pēc iespējas līdzvērtīgāk katru mēnesi, tomēr jau minētie neatliekamie gadījumi ir viens no iemesliem, kāpēc kvotu skaits samazinās un to nav iespējams plānot.

Līdzīga situācija ir arī Austrumu slimnīcā, kur uz atsevišķiem pakalpojumiem kvotas jau beigušās, bet uz pārējiem izveidojusies rinda līdz gada beigām.

Kvotas atsevišķiem pakalpojumiem beigušās arī Vidzemes slimnīcā, Alūksnes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā un Rēzeknes slimnīcā, noskaidroja aģentūra LETA. Savukārt, piemēram, Tukuma slimnīcā valsts apmaksātās kvotas izmeklējumiem nav beigušās, bet ir rindas līdz novembrim. Arī Jelgavas pilsētas slimnīcā valsts apmaksātās kvotas izmeklējumiem nav beigušās.

Komentējot radušos situāciju, Nacionālā veselības dienesta pārstāve Māra Āboltiņa aģentūrai LETA norādīja, ka bez papildu līdzekļiem būtiskus uzlabojumus slimnīcu rindu jautājumā panākt neizdosies. Vienlaikus viņa iesaka apmeklēt tīmekļa vietni “rindapiearsta.lv”, kur iespējams atrast informāciju par tām veselības aprūpes iestādēm, kur pakalpojumu par valsts naudu var saņemt vēl šogad.