Ziņas

Sabiedrība

Āraišu vējdzirnavās atjaunota ekspozīcija par maizes tradīcijām Latvijā

Foto: no www.amata.lv

Āraišu vējdzirnavās ir atjaunota ekspozīcija par maizes tradīcijām Latvijā, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza.

Dabas aizsardzības pārvalde atjaunojusi pastāvīgi skatāmo izstādi, un vējdzirnavu apmeklētāji var iepazīties ar Āraišu vējdzirnavu uzbūvi, vēsturi un atmiņu stāstiem par tām, izlasīt, kā un kad tiek svinēti Jēkabi – Jaunrudzu maizes diena Āraišos, kādi ir Latvijā sastopamās labības veidi un kā tie tiek izmantoti. Iespējams vairāk uzzināt par Vidzemes rudziem un rudzu maizi, Latvijā sastopamajām maizes zīmēm. Nav aizmirsti arī latviešu biežāk svinētie svētki Jāņi – ekspozīcijā stāstīts gan pa to, kā gatavot Jāņu sieru, gan par populārākajām Jāņu zālēm un to, kā no tām pīt vainagus.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no iecienītākajiem dabas tūrisma objektiem Cēsu un Amatas novada apkaimē. Tās celtas kā Drabešu muižas dzirnavas apmēram 19.gadsimta vidū. Dzirnavās savulaik mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Tās darbojušās līdz Pirmajam pasaules karam, bet atjaunotas 1982.-1984.gadā, pateicoties toreizējai Gaujas nacionālā parka vadībai.

Ik gadu jūlija beigās Āraišu vējdzirnavās tiek svinēti Jēkabi – Jaunrudzu maizes diena.

Vējdzirnavas apmeklētājiem atvērtas katru dienu no plkst.9 līdz 18.