Ziņas

Sabiedrība

Āraišu leģendas aizvien dzīvas

Rudens prieks. Arlita Laine Dombrovska, Tomass Šelengovs, Dina Dombrovska, Anda Lukstiņa un Dace Rubene lepojas ar Āraišiem un aicina iepazīt to leģendas.Foto: Sarmīte Feldmane

Daudziem Āraiši aizvien saistās tikai ar ezerpili. Pamazām vien šis priekšstats tiek lauzts. Pirms trim gadiem tika izveidots vienots tūrisma galamērķa zīmols “Āraišu leģendas”.

“Āraiši ir leģendām bagātākā vieta. Te Āraišu baznīca, vējdzirnavas, arheoloģiskais parks, Karātavu kalns, Drabešu muiža, Āža krogs un vēl daudz kas cits apskatīšanas vērts. Un, protams, kultūrvēsturiskā ainava. Apmek­lējot dažādos objektus, var gūt priekšstatu, cik Āraiši ir bagāti,” stāsta Amatas pašvaldības Tū­risma attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Eva Stalt­mane un atzīst, ka spēle “Āraišu leģendas” ieinteresējusi daudzas ģimenes visas vasaras garumā apmeklēt Āraišus un ikreiz atklāt ko jaunu.

Aizvadītā sestdiena bija dāvana ikvienam, kurš izgāja no mājas vai dzīvokļa. Saulainā rudens diena mudināja doties dabā. Āraišu arheoloģiskajā parkā uz šīsvasaras spēles noslēgumu bija sabraukušas ģimenes no tuvākas un tālākas apkārtnes. Katram bija iespēja atrast sev tuvāku nodarbošanos vai vienkārši pastaigāties pa Āraišiem. Radošajās darbnīcās tapa darbi, kuros varēja izmantot rudens veltes un dabas materiālus. “Ļoti liela bija interese par haskijiem un kanikrosu. Suņi patika gan pieaugušajiem, gan bērniem,” pastāsta pašvaldības tūrisma speciāliste Dace Rubene un piebilst, ka daudziem bijis pārsteigums, ka haskijus audzē Āraišu apkaimē.

“Gribas kaut ko redzēt, uzzināt. Diemžēl mēs nemākam izmantot iespējas un nenovērtējam to, ko piedāvā uz vietas,” ”Druvai” atzina skujeniete Anda Lukstiņa . Viņa kopā ar meitām Annu un Gintu dienu pavadīja Āraišos. “Lai arī diena brīnišķīga, meitenēm ir vērts paklausīties uztura speciālistu Andi Brēmani. Par veselīgu uzturu runā daudz, māca skolā, bet vienmēr var dzirdēt ko jaunu,” vērtēja Anda.

Visticamāk, jaukais laiks guva virsroku, un ne viss varēja notikt pēc iecerētā. Cilvēki vēlējās būt dabā, staigāt pa Āraišiem, uz tikšanos ar pazīstamo uztura speci­ālistu nebija ieradies kupls klausītāju pulks. Toties katrs varēja uzdot savus aktuālos jautājumus, padiskutēt, pārliecināties, ka paši kaut nedaudz grēko un vēl ceļš ejams, lai ikdienā lietotu veselīgu ēdienu. E.Staltmane visus cienāja ar veselīgiem augļu un dārzeņu kokteiļiem, varēja arī nogaršot citus rudens gardumus.

“Spēli jeb piedāvājumu plašāk iepazīt Āraišus turpināsim nākamvasar. Āraišu leģendas krājas, un tās ir jāstāsta. Tūristiem piedāvājums ar katru gadu kļūst aizvien plašāks un daudzveidīgāks. Šo­vasar, piemēram, baznīcā notika vairāki koncerti. Atjaunotais dievnams ir atvērts apmeklētājiem,” stāsta E.Staltmane un atklāj, ka, visticamāk, izstrādāt spēli jaunajai sezonai palīgos tiks aicināti kādas augstskolas studenti. Pirmā spēle tapa sadarbībā ar Sporta akadēmijas studentiem.

“Arī domāsim, kādas mūsdienu tehnoloģijas visērtāk izmantot spēles dalībniekiem. Spēles galvenais uzdevums ir aicināt ikvienu atgriezties Āraišos vēl un vēl,” uzsver D.Rubene un atgādina, ka Āraišos regulāri notiek dažādi pasākumi.

Aktīvā tūrisma sezona Amatas novadā vēl turpinās. 21. oktobrī notiks jau trešais pārgājiens “Gau­jas sākuma meklējumos” Elkas kalnā. Skujenes pagasta Māļos varēs iepazīt Gaujas iztekas gleznaino apkārtni un noskaidrot, kur ir tā vieta, kur Gauja sākas. 28. oktobrī tiks rīkots Zaļā dzelzceļa atklāšanas velo brauciens un nūjošanas pārgājiens.