Ziņas

Sabiedrība

Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks saņem balvu

Kā ezera dzīlēs. Āraišu arheoloģiskā parka vadītāja Eva Koljera klientu apkalpošanas centrā iekārtotajā ekspozīcijā.Foto: Sarmīte Feldmane

Konkursā “Eksporta un inovācijas balva” ik gadu tiek godināti uzņēmumi, kuri bijuši izcili eksportā, kā arī radījuši jaunus un inovatīvus produktus vai pakalpojumus.

Konkursā kategorijā “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts” biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldības iestāžu grupā 2.vietu ieguvis Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks.

Vadītāja    Eva Koljera    atzīst, ka balva bijis patīkams pārsteigums, jo    godināti tika galvenokārt lieli, eksportspējīgi uzņēmumi. Taču arī tūrisma produktu grupā konkurence bija liela. Otrajā kārtā samēroties ar Kolkas Lībiešu saieta namu, Krāslavas amatniecības centru, Liepājas brīvdabas sporta un aktīvās atpūtas teritoriju Zirgu salā, Baldones stāstu taku un Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu Olainē jau bija augsts novērtējums.

“Augstu vērtējumu saņēma jaunā ekspozīcija Āraišos. Tas    muzejpedagoģes Sandas Salmiņas darba novērtējums, viņa gan koordinēja, gan izstrādāja ekspozīcijas saturu. Tā bija sadarbība ar vairākiem Latvijas muzeju speciālistiem, arī dizaina izstrādātājiem,” pastāsta E.Kol­jera un uzsver, ka konkursā vērtēts, kā arheoloģiskais parks strādā ikdienā, ko un kā dara, lai ieinteresētu tūristus citās zemēs,    lai viņi iespējami daudz uzzinātu.

“Esam mazi, un vieniem sarežģīti kaut ko sasniegt, bet esam atvērti sadarbībai.    Un tieši tā ir mūsu iespēja. Iesaistāmies gan starptautiskā sadarbībā, piemēram, Eiropas Eksperimentālās brīvdabas arheoloģisko parku savienībā, kā arī vietējos klāsteros -    “Enter Gauja”, “Visit Vidzeme”, “Hansanet” un citos,” stāsta E.Koljera un atzīst, ka, sākoties pandēmijai,    izdevies ātri reaģēt un aktīvi sākt strādāt interneta platformās. Tika izveidotas trīs tiešsaistes muzejpedagoģijas programmas, drīzumā būs vēl divas.    Programmas ir pieprasītas, skolas tās labprāt izmanto. Tiešsaistes nodarbībās piedalījušies skolēni no visas Latvijas. Daudzi novērtējuši, ka uz nodarbību Āraišos diezin vai atbrauktu, bet tiešsaistē ir iespēja papildināt zināšanas. Nodar­bības izmantojuši tautieši ārzemēs – skolās, latviešu centros.

Pērn ziemas spelgonī pa Āraišu arheoloģisko parku tika sarīkota tiešsaistes tūre angļu valodā. Skatītāji bija Spānijā, Portugālē un citās valstīs. Šogad tas tika atkārtots un atkal skatītāju loks paplašinājās. “Ja ne tieši, tad šādi ir tā iespēja satikt apmeklētājus, tos, kam interesē senvēsture. Vēl būtiski, ka arī šī tūre tāpat kā citi tiešsaistes pasākumi ir skatāmi internetā,” teic parka vadītāja, atgādinot, ka, lai arī Āraišu arheoloģiskais parks nav muzejs,    tā funkcijas ir līdzīgas. Ikviens tiešsaistes materiāls, pasākums tiek ierakstīts un paliek vēsturei. “Nākotnē varēs pētīt, kā mēs darījām. Vērtēt, varbūt atdarināt,” teic E.Koljera.

Viņa atklāj, ka top jauna programma par akmens laikmetu. Tiek būvēta mājiņas rekonstrukcija,    iekārtota vide. “Lai labāk saprastu, kā cilvēki kādreiz dzīvoja,    laiks ir jāiedzīvina. Skolu programmās par šo laiku informācijas ir maz, un nav viegli izstāstīt, kā cilvēki dzīvoja. Bērniem būs iespēja darboties ar akmens laikmeta rīkiem,” stāsta E.Koljera un rāda bultu, ko bērni paši gatavos. Tās uzgalis ir no kaula un krama, kas ir ass. Drošības dēļ skolēniem tādu dot nedrīkst, tāpēc talkā ņemtas mūsdienu tehnoloģijas. “Sku­jenes viedajā ciemā ir 3D printeris, un bultu uzgaļi tika izdrukāti. Skolēniem tas tiks stāstīts, rādīts, kā darīja senāk un kā to var izdarīt šodien. Lūk, nātru auklas.    Runāsim par dabas resursu izmantošanu ikdienā, par senajām prasmēm,” pastāsta parka vadītāja un atgādina, ka, pētot    senatni, kļūstam mūsdienīgi, jo rīkojamies ilgtspējīgi, savienojam seno ar jauno.

Ezerpils ir mūsu mantojums, katram tā ir kas cits. Vienam interesants tūrisma objekts, cits te meklē latviešu tautas saknes, vēl kādam tā ir augšāmcēlusies pils. “Tieši tāpēc tā ir vērtība. Katram sava un mums visiem kopīga. Mēs uzrunājam, cenšamies ieinteresēt ikvienu apmeklētāju. Šajā laikā ne tikai klātienē, arī tiešsaistē,” saka Āraišu arheoloģiskā parka vadītāja Eva Koljera.

Āraišu parka klientu apkalpošanas centrā tagad apskatāma konkursa    “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts” balva. Arī balta sniega apsnidzis, muzejparks gaida ciemos, lai atklātu senvēsturi, raisītu iztēli un rosinātu vienkārši būt skaistā vietā.