Ziņas

Sabiedrība

Āraišu dzirnavās notiks Maizes diena

Šodien plkst.12 Āraišu dzirnavās notiks Maizes diena, kurā pulcēsies maizes cepēji un tradīciju pārzinātāji,  informēja Amatas novada pašvaldības pārstāve Indra Paseka.

Diena noslēgsies plkst.20, kad Āraišu arheoloģiskajā parkā uzstāsies grupas “Auļi” un “Tautumeietas” ar mūzikas programmu “Lai māsiņa rotājās!” pirmatskaņojumu brīvdabā.

Maizes diena Amatas novada Āraišu vējdzirnavu kalnā tradicionāli norisinās starp Annām un Jēkabiem. Pasākumā tiek godināta rudzu maize, cepēji un seno tradīciju turpinātāji. Šajā pasākumā ik gadu satiekas gan tie, kuri cep tradicionālo rupjmaizi īstās maizes krāsnīs, gan tie, kuri cep jaunāku laiku maizes no cita veida graudiem.

Katru Maizes dienu tiek godināti seno saimnieku un saimnieču vārdu īpašnieki – Jēkabi un Annas. Maizes dienā būs gan Annas pankūku, gan Jēkaba maizes cepšana, degustācija un Kukuļtirdziņš ar apkārtējo novadu maizes cepēju, siera sējēju, bitenieku, zāļu tēju vācēju un amatnieku darinājumiem. Āraišu vējdzirnavās tūlīt pēc Maizes dienas tik demonstrētas filmas un fotogrāfijas par šo tradīciju, kā arī varēs izstaigāt visus stāvus un apskatīt dzirnavu mehānismus.

Pēc Maizes dienas Āraišu vējdzirnavas tiks slēgtas, jo notiks remontdarbi, lai atjaunotu spārnus un mehānismus un tās varētu iegriezt Latvijas simtgades Maizes dienās.