Ziņas

Sabiedrība

Ar vēlējumiem prezidentam

Viens darbs padarīts. Audēja Dagnija Kupče līdz šim noaudusi piecas Lielvārdes jostas, pēdējā ir īpaša - tajā veselības un laba vēlējumi Latvijas Valsts prezidentam.Foto: no albuma

Aušanas darbnīcas “Vēverīšas” vadītāja, tekstilmāksliniece Dagnija Kupče no stellēm izņēmusi īpašu jostu. Tā ir ceļā pie dāvinājuma saņēmēja – Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa. “Organizācijai, kas rīkoja akciju “Turies, prezident!”, savus vēlējumus Valsts prezidentam uzticējuši ap trīs tūkstošiem cilvēku. Organizatori piedāvāja noaust Lielvārdes jostu, kurā būtu ieausti šie vēlējumi, kā arī prezidenta uzvārds,” pastāsta cēsniece un uzreiz piebilst, ka, ilgi nedomājot, piekritusi.

Sākumā nešķitis, ka darbs būs tik sarežģīts. Visgrūtāk bija ieaust burtus. Tapuši vairāki skiču varianti. Tie tagad nolikti arhīvā. “Uzzīmēt var kādu vien vēlies, bet ne ieaust, jo jāskatās, kā stellēs mijas diegi, jāievēro formula, kas ir aušanā, citādi nekas neiznāks. Vārdā burti ē un n izskatās interesanti, bet citādus tos ieaust nevarēja,” skaidro audēja un atklāj, ka mazie krustiņi – kā tūkstoši zvaigznīšu jostā – ir laba vēlējumi. Katrs vēlējums – tie ir daži milimetri jostā.

Trīs metrus garajā un 8,2 centimetrus platajā jostā starp zvaigznītēm ir latviešu spēka un veselības zīmes. “Audu, kā pati jutu. Lielvārdes jostām ir ap 70 variantu, vēl paraugi glabājas Pumpura muzejā, grāmatās. Jostās zīmes neatkārtojas,” stāsta Dagnija un atklāj, ka bijušas zīmes, kuras ieaust jostā nācies ļoti viegli, bet gadījušās arī tādas, kas nepadodas audējai. Kad prezidentu izlaida no slimnīcas, todien viņa noaudusi 40 centimetrus jostas, bet pāris dienu pirms tam iznāca, ka pa dienu noaustais vakarā bijis jāārda. Audēja izskaidrojumus tam nemeklē, tikai uzsver, ka viņai ir pietāte pret katru zīmi, ornamentu.

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim Lielvārdes jostu ar laba vēlējumiem Dagnija Kupče noauda 16 dienās.
“Kad pabeidzu, patiesi pārņēma labi padarīta darba sajūta un arī piepildīta vēlēšanās – noausta Lielvārdes josta. Iepriekš kolēģes darbnīcā auda, man arī tik ļoti gribējās, bet bija citi darbi. Vajag vēlēties, un iespēja tiek piedāvāta,” saka tekstilmāksliniece. Šī viņai ir piektā noaustā Lielvārdes josta. Saprotams, arī atšķirīgākā.

Josta jau nogādāta pasūtītājam, Valsts prezidents to saņems, kad atveseļosies, tāpat kā laba vēlētāju sarakstu. “Jostā ieliktas labās domas. To nemaz nevajag apsiet, var izklāt uz dīvāna, pārlikt pār pleciem. Spēks, kas jostā, būs jūtams,” bilst audēja.

Aušanas darbnīcā “Vēverīšas” ikdienā darāmā netrūkst. Aizvien populārāka kļūst akcija “Katram savu tautastērpu”, tuvojas Latvijas simtgades Dziesmu un deju svētki, Vecpiebalgā nākamgad Dagnijai jārīko Voldemāra Cīruļa balvas tautas tērpu izstāde. “Cilvēki aizvien vairāk pēta tautastērpus, meklē to, kas nav izmantots. Aizvien parādās kāda pērle, ko vērts apskatīt dienasgaismā, izcelt no muzeja fondiem,” saka Dagnija Kupče.