Ziņas

Sports

Ar skatu uz Olimpiskajām spēlēm

Biatlona sezona aizvadīta, bet paši sportisti no ziemas un sniega vēl nav atvadījušies. Baiba Ben­dika pēc pēdējā posma Norvēģijā uz neilgu brīdi bija dzimtenē, bet nu jau atkal devusies uz ziemeļiem, lai, runājot sportistu valodā, atslēpotos. Esot Latvijā, viņa atrada laiku iegriezties redakcijā, kur runājām par aizvadīto sezonu.

   * PĒC FINIŠA. Šajā sezonā Baiba Bendika aizvadīja 27 startus, trīs reizes distancē sašaujot visus mērķus. FOTO: no albuma

Nulles klubiņš

Vienu sezonu iepriekš B. Ben­dika visus pārsteidza, Pasaules kausa (PK) izcīņas Kanādas posmā iegūstot piekto vietu sprintā, kas ir augstākais sasniegums Latvijas sieviešu biatlona vēsturē. Šogad tik veiksmīgu startu nebija, Pasaules kausa kopvērtējumā viņai 70.vieta (pirms gada 42.). Taču bijuši vairāki pozitīvi notikumi, tai skaitā trīs reizes izdevās šaut bez kļūdām -vienreiz sprintā un divas reizes iedzīšanā. Līdz šim PK apritē viņai tas nebija izdevies. Pie sezonas labajiem darbiem biatloniste min arī 7.vietu Eiropas čempionātā un bronzas godalgu IBU kausa posmā: “Sep­tītā vieta Eiropas čempionātā nodrošina finansējumu Olimpiskās vienības B sastāvā, kas dod zināmu drošību par gatavošanos nākamajai sezonai.”

Šaušanas precizitāte biatlonā ir svarīga, jau pērn vasarā treniņos sajutusi, ka kļuvusi precīzāka: “Ja, šaujot bez slodzes, gadu iepriekš tikai vienreiz izdevās sašaut virs 500 punktiem, pērnvasar tādas reizes bija vairāk, arī pārējās tuvojās 500 punktu robežai. Ie­spējams, palīdzēja tas, ka treniņos daudz šāvu dueļus kopā ar Ilmāru Brici, tas īpaši noder iedzīšanā, jo iemācies koncentrēties brīžos, kad apkārt šauj konkurentes.”

Perfektā šaušana ļāva sasniegt augstāko rezultātu karjerā pasaules čempionātā, iedzīšanā – 27.vietu. Baiba atceras, ka šajā distancē nācies cīnīties ar papildu slogu: “Pirms pēdējās šaušanas biju trešā desmita beigās, zināju, ka būs jāšauj pa pēdējiem mērķiem, bet Hohfilcenē ienākšana šautuvē ir pēc neliela kāpuma, pa pēdējiem mērķiem grūtāk šaut. Samērā ilgi mocīju pēdējo šaušanu, lai būtu “pa nullēm”, bet sajūta pēc tam laba.”

Biatloniste atzīmē arī to, ka no septiņiem sprintiem piecos tikusi iedzīšanā. Arī tās divas reizes, kad netika, pietrūka pavisam maz, vienreiz 0,8 sekundes, otrreiz mazāk par trim sekundēm. Šoziem Baiba ieguvusi lielāku stabilitāti, un šajā sezonā bija stabila Top 60 dalībniece.

Baibas treneris tagad ir Ilmārs Bricis, pagājušajā vasarā treniņu process bijis citāds. Pēc vasaras izanalizētas kļūdas, izdarīti secinājumi, kas jānovērš, lai treniņi būtu vēl pilnvērtīgāki.

Olimpiskais sapnis reāls

Nākamā būs olimpiskā sezona. Biatlona līdzjutēji jau zina, ka Nāciju vērtējumā Latvijas vīriešu izlasei neizdevās iekļūt labāko 20 valstu skaitā, kas ļautu Olimpis­kajās spēlēs startēt ar stafetes komandu, un uz Koreju dosies tikai divi vīri.

Sieviešu konkurencē B. Bendika ir vienīgā mūsu valsts pārstāve, viena nevar sakrāt punktus automātiskajai kvotai. Taču pati biatloniste itin reāli skatās uz iespēju startēt Olimpiskajās spēlēs: “Ir mainīti noteikumi, vairs nav jāgaida “zaļā karte”, bet visu noteiks izcīnītie punkti starp to valstu sportistēm, kuras palika aiz svītras. Tiek skaitīti punkti, kas gūti aizvadītajā pasaules čempionātā, šīs sezonas pēdējā trimestrī un nākamās sezonas pirmajos divos trimestros. Ja sezonas pirmajā daļā startēšu savā līmenī, ir iespējams būt šajā sešniekā. Aiz svītras ir Igaunijas, Ķīnas, Ungārijas, Spānijas, Lielbritānijas biatlonistes, es tur esmu starp labākajām, taču tas vēl jāpierāda distancē.”

Jautāta par olimpisko trasi, B. Bendika atzīst, ka tās reljefs ļoti īpatnējs, taču viņai iepaticies. Trase it kā grūta, taču ļoti ātra. Distancē ir viens bīstams nobrauciens, kas, braucot lielā ātrumā, var radīt problēmas sportistiem, bet kopumā trase interesanta.

Lai tiktu pie ceļazīmes, jāaizvada veiksmīgs gatavošanās posms, jāatrisina arī jautājums par slēpju sagatavošanu, kas allaž ir zināma problēma. Mazajām valstīm jau tā mazāk iespēju tikt augstu, bet, ja vēl pieviļ slēpes, tas īpaši bēdīgi, jo slikta slīdamība ietekmē šaušanu un kopējo rezultātu. Šobrīd Baiba arī testē slēpes nākamajai ziemai. Aprīļa otrā puse paies vieglākā režīmā tepat Latvijā, bet maijā sāksies pilna apjoma treniņi, kas visas vasaras garumā notiks gan Latvijā, gan augstkalnu nometnēs.

Bez konkurentēm

Par biatlona problēmām mūsu valstī runāts sen, diemžēl risinājuma pagaidām nav. To pierāda arī tas, ka B. Bendikai Latvijā nav nevienas īstas konkurentes. Vēl pirms gada tika runāts, ka atgriezīsies Žanna Juškāne, bet visas sezonas gaitā viņa PK kvalifikāciju tā arī nespēja izpildīt. Baiba atzīst: “Šis ir sarežģīts sporta veids, kurā ļoti daudz jābūt prom no mājām. Daudz inventāra, nepieciešams liels finansējums, tas nav vienkārši, tāpēc vecāki, iespējams, bērniem labāk izvēlas komandu sporta veidu. Lai nākamajiem sportistiem būtu interese par biatlonu, jābūt labiem rezultātiem. Tāpēc gribējās, lai vīriem Olimpiskajās spēlēs ir pilna stafetes komanda, tad jaunieši varētu redzēt, ka ir iespējams tikt uz Olimpiskajām spēlēm.”