Ziņas

Sports

Ar sirdi Cēsīs un basketbolā!

Sezona tuvojas. Cēsu basketbola komanda gaidāmajā LBL3 čempionātā startēs ar nosaukumu BK "Cēsis/ Cēsu Sporta skola" un gatavošanos šogad sāka jau augustā. Foto: no albuma

Ar šādu devīzi sevi pieteikusi šovasar nodibinātā biedrība “Sporta klubs “Cēsu basketbols””, kuri gatavi restartēt šī sporta veida dzīvi novadā.

Biedrības dibinātāji Dzintars Berkolts un Mārtiņš Vīņauds kopā ar domubiedriem Reini Rudzīti, Arti Zviedrānu un citiem vēlas parādīt, ka arī Cēsīs var kvalitatīvi nodarboties ar basketbolu ikvienā vecumā un nav jādodas prom uz lielajām pilsētām.

Dzintars stāsta, ka ideja par basketbola dzīves aktivizēšanu Cēsīs bijusi jau sen, bet darbošanos sākuši šogad: “Sākām ar to, ka perspektīvākajiem jaunajiem basketbolistiem organizējām rīta treniņus. Puišus izvēlējās Sporta skolas treneri no savām grupām, sapulcējās nedaudz vairāk kā divdesmit basketbolisti, rīta treniņi notika divās grupās. Pāris mēnešos atbirums bija niecīgs, tas deva pārliecību, ka interese par basketbolu jauniešiem ir, ka esam uz pareizā ceļa, tikai jāturpina.”

Vasarā sarīkota treniņnometne jaunajiem basketbolistiem, jo, kā norāda D. Berkolts, primārais uzdevums – izveidot kvalitatīvu sistēmu, kas aptver visu vecumu grupas: “Ar Sporta skolu sadarbība veidojas ļoti laba, cenšamies viens otru papildināt. Viņi iedod pamatu, mēs skatāmies, ko varam darīt papildus, ir šie rīta un brīvdienu treniņi, nometnes. Gribam, lai jaunieši saprot, ka arī Cēsīs var augt, pilnveidoties, pienācīgi sagatavoties lielajam basketbolam. Pēc vidusskolas beigšanas var studēt augstskolā, kur, spēlējot basketbolu skolas komandā, var saņemt mācību maksas atlaides. Pēc augstskolas beigšanas atgriežoties Cēsīs, var turpināt spēlēt basketbolu. Tāpēc mūsu sauklis skan – ar sirdi Cēsīs un basketbolā!”

Biedrība saka paldies Cēsu Sporta skolai, Cēsu novada paš­val­­­dībai, uzņēmumiem “Tel­Com”, “Svētavots”, “Tīrības nams”, “Smiltenes piens”, kuru atbalsts ļauj izvirzīt un realizēt iecerētos mērķus. Biedrība pārņēmusi arī lielās komandas veidošanu, kas šogad vēl spēlēs LBL3 čempionātā. Sastāva komplektēšanu uzņēmās R. Rudzītis un M. Vī­ņauds, treniņi šogad sākušies neierasti agri, jau augusta sākumā.

“Domājot par komandas jauno modeli, gribējām apvienot pieredzi un jaunību,” stāsta R. Ru­dzītis. “Kodols palicis no iepriekšējās sezonas komandas, kam pievienojās Sporta skolas A grupas jaunieši. Runājām ar vairākiem jauniešiem, kuri savulaik trenējušies Cēsīs, bet dažādu iemeslu dēļ pārcēlušies uz Val­mieru, Rīgu, Siguldu. Daži jau atgriezušies un pievienojušies lielajai komandai.”

Kopumā sezonai gatavojas 20 spēlētāji, un M. Vīņauds atzīst, ka komandas modelis veidojas ļoti labs. Lai arī sezona sāksies vien oktobrī, visi cītīgi strādā treniņos.

“Komandā ir konkurence, arī vecajiem jāiespringst, lai var turēt līdzi jaunajiem. Bija vajadzīgs restarts, vecajiem varbūt bija pierimusi motivācija, jo viss notika gadu no gada bez lielām pārmaiņām. Tagad viņiem ir iespēja atgūt otru elpu, jo arī viņi grib spēlēt. Ir labi salikt kopā dažādas paaudzes, tas veidos komandas garu, palīdzēs celt līmeni,” saka M. Vīņauds.
Nākotnes vīzija neaprobežojas tikai ar LBL3, biedrība šo komandu redz LBL2 čempionātā. Tas ir labs mērķis jaunajiem puišiem, lai viņi redz, ka ir, uz ko tiekties, lai var atrast papildu motivāciju strādāt treniņos. Topošā sistēma, iespējams, dažiem liks padomāt par iespējām palikt un trenēties Cēsīs.

“Gribam parādīt, ka arī pie mums var kvalitatīvi nodarboties ar basketbolu, iespējams, pat labāk nekā lielajās pilsētās. Tāpēc ir šie rīta treniņi, būs treniņi brīvdienās, basketbola būs daudz, ja vien gribēs trenēties. Vēlamies, lai puiši un vecāki saredz šo iespēju un nedomā par došanos uz citām pilsētām. Šajā izvēlē liela loma vecākiem. Viņi varbūt iedomājas, ka puika ir ļoti talantīgs, jau saredz viņā nākamo Porziņģi vai Bertānu. Tad nolemj, ka Cēsis zēnam neko vairs nespēj dot, un meklē lielo pilsētu – Valmieras, Rīgas – sporta skolas, klubus. Bet, ja tur neizdodas izcīnīt vietu starp pašiem labākajiem, izaugsmes nav. Tie, kuri paliek aiz borta, nav īsti vajadzīgi, tiek atstāti pašplūsmā,” skaidro D. Berkolts.

Viņš aicina pirms šādas izvēles izdarīšanas atnākt pakonsultēties, parunāt, jo pats strādā Latvijas Universitātes basketbola komandā, arī M.Vīņauds, R.Rudzītis gājuši cauri dažādiem posmiem, gatavi dalīties gan labajā, gan ne tik labajā pieredzē.
To, ka Cēsīs aug laba jauno basketbolistu maiņa, apliecina U14 komandas pērn izcīnītās tiesības startēt Latvijas jaunatnes basketbola čempionāta spējīgākajā līgā.

Šī komanda jaunajā sezonā startēs arī Eiropas jaunatnes basketbola līgā, bet jaunāku grupu komandas paralēli Latvijas čempi­onātam startēs Baltijas bērnu basketbola līgā.

Lai arī sarunā vairāk akcents tiek likts uz puišu, vīru basketbolu, Dzintars norāda, ka būtu vēlme atjaunot arī meiteņu basketbolu. Būtu vajadzīgs vien kāds entuziasts, kurš gatavs veltīt tam laiku un spēkus.
Lielās komandas nosaukums jaunajā sezonā būs “BK “Cēsis/ Cēsu Sporta skola”, galvenais treneris Viktors Brizgalovs, treneri Edvīns Dzudzilo un Mārtiņš Vīņauds, fizioterapeits Uldis Sproģis un menedžeris Reinis Rudzītis.
Viņi uz pirmo spēli gaidīs līdzjutējus, tiek domāts par pārsteigumiem. Septembra otrajā pusē būs arī atklātie treniņi, kuros ikviens aicināts nākt un darboties ar Cēsu labākajiem spēlētājiem.

“Cēsīs basketbols ir dzīvs, puiši, meitenes grib spēlēt. Gribam, lai arī jaunie nāk uz komandas spēlēm, lai redz lielo basketbolu dzīvajā, lai ir šī klātbūtnes sajūta, lai cenšas sevi identificēt ar lielo komandu, lai saredz to kā mērķi, uz ko tiekties,” saka M. Vīņauds.