Ziņas

Sabiedrība

Ar ko lepojas Valmierā

Sarunu dienā. Tikšanās dalībnieki: (no kreisās) Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, Ministru prezidents Māris Kučinskis, akciju sabiedrības "Valmieras stikla šķiedra" padomes loceklis Andris Oskars Brutāns un valdes loceklis Ģirts Vēvers.Foto: publicitātes

Kaimiņpilsētas Valmieras vērienīgākais uzņēmums ir un paliek rūpnīca, kura vairāk nekā piecus gadu desmitus bez apstājas ražojusi stikla šķiedru un juku laikos pratusi atrast ceļus, kā realizēt produkciju ārpus valsts. Kad ceļš precei no stikla šķiedras slēgts uz Austrumiem, tas veiksmīgi izveidots uz Rietumiem.

Rūpnīcas “Valmieras stikla šķiedra” esamību un nu jau pamatīgu laiku darbību arī ārpus valsts – vispirms Lielbritānijā, tagad Amerikā – var uzskatīt par Latvijas rūpniecības brīnumputnu. To nav skāris daudz lielāku pilsētu, Rīgas, Liepājas, dažu uzņēmumu skarbais liktenis pārtraukt darbu, atlaist simtiem darbinieku.

Akciju sabiedrība “Valmieras stikla šķiedra” pēc pēdējās ekonomiskās krīzes tikai turpinājusi intensificēt ražošanu. Uzņēmumā aizvien mēdz būt daudz vakanču strādāt gribošajiem. Šobrīd rūpnīcā ir tūkstoš simts darbavietu. Jauniem cilvēkiem, kuriem līdz ar darbu patīk arī iepazīt pasauli, Valmieras uzņēmums piedāvā doties uz tā filiāli Amerikā, turklāt nevis strādnieka, bet meistara vai darbu vadītāja amatā.

Tas, ka, politiskiem un sociāli ekonomiskiem apstākļiem mainoties, stikla šķiedras ražošanas uzņēmums spējis pārorientēties un vajadzīgajā brīdī saņēmis atbalstu, sava loma bijusi tam, ka stikla šķiedras ražošana notiek Valmierā. Pilsētas pašvaldība allaž bijusi ieinteresēta rūpnīcas sekmīgā darbībā un arī izaugsmē. Pirmās modernās vienstadijas stikla šķiedras ražotnes būvniecību 2000.gadā veicinājusi arī Valmieras pašvaldība.

Ja pirms 18 gadiem bija svarīgi modernizēt stikla šķiedras ražošanu, tagad uzņēmums Valmierā strādā pasaules līmenī. Taču nepārtraukti jāiet līdzi laikam. Problēmas sācis sagādāt tas, ka Valmiera nevar strādājošiem, jo īpaši augsta līmeņa speciālistiem, nodrošināt labus dzīves apstākļus. Daļa strādājošo tāpēc bijuši spiesti īrēt pilsētā dzīvokļus par nesamērīgi augstām cenām, bet daļa, kas to nav varējusi atļauties, ik dienu darbā uz Valmieras rūpnīcu pavada ilgāku laiku, proti, brauc no apkārtējiem novadiem. Valmieras pilsētas dome panākusi, ka iniciatīvas bagātajai pašvaldībai valsts deva jaunas tiesības – pašai uzbūvēt īres namus. Daļa no īres dzīvokļiem tika rezervēti tieši Valmieras stikla šķiedras rūpnīcai, lai tā pēc saviem ieskatiem izīrētu šos mājokļus. Tas nozīmē, ka uzņēmumam radītas iespējas pašam izvietot uzaicinātos speciālistus un strādniekus īres dzīvokļos.

Akciju sabiedrības “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēvers un padomes loceklis Andris Oskars Brutāns pagājušajā nedēļā uzņēmumā tikās ar valsts un pašvaldības pārstāvjiem, izrādot ražošanas procesu, bet sanāksmē runāja par situācijām ekonomikas jomā, īpaši ražošanas un rūpniecības nozarēs. Pie sarunu galda Valmierā izdarīti secinājumi, ka akciju sabiedrība “Valmieras stikla šķiedra” aizvien dod būtisku pienesumu pilsētai un Vidzemei. Uzņēmums nodrošina vairāk nekā tūkstoš darba vietu, ir lielākais produkcijas ražotājs un eksportētājs Vidzemē, strādā atbilstoši likumdošanas prasībām, tas ir arī regulārs nodokļu maksātājs. Uz­ņē­mums būtiski veicinājis un turpina veicināt valsts ekonomiku.