Ziņas

Sabiedrība

Ar gardumu tirdziņu un īpaši gadskārtai darītu alu Valmiermuižā svinēs Meteņdienu

Lai svinētu pavasara tuvošanos, sestdien, 7.februārī, no plkst.10 pie “Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies Meteņdienas pasākums ar mājražotāju labumu tirdziņu, radošajām darbnīcām, latviskām tradīcijām un iespēju nogaršot īpaši Meteņiem izbrūvētu alu, aģentūru LETA informēja Valmiermuižas kultūras biedrībā.

Šī gada pirmajā Lauku labumu tirdziņā “Ar gardu muti Valmiermuižā” būs iespēja iegādāties gan tradicionālās mājražotāju siera izlases, svaigi ceptos maizes klaipus, kūpinātu gaļu, zivis, garšvielas, medu un citus našķus, gan rūpīgi gatavotus amatnieku daiļdarbus. Šoreiz tirdziņā pirmo reizi viesosies saimnieki no Tukuma puses, kuri viesiem būs sagādājuši smeķīgu kazas sieru. Ar skābētiem, sautētiem un štovētiem kāpostiem gardēžus uzrunās Alūksnes puses amata meistari, savukārt Carnikavas “Cakotava” galdā cels brīnumjaukus dekorus, kas darināti no mūsu pašu jūras sniegtajām veltēm.

Dalību tirdziņā apstiprinājuši vairāk nekā 60 tirgotāji. Savukārt, Valmiermuižas pavāri, godājot Meteņu paražas un izsmalcinātu Latvijas garšu, klēts pagalmā saimes katlā būs sarūpējuši Meteņiem tik raksturīgo un dainās aprakstīto grūbu grūdeni, bet “Alus virtuvē” gardēži būs laipni gaidīti uz īpaši Meteņiem gādātām svētku pusdienām, kur tiks pasniegti tādi labumi kā asinsdesa ar sīpolu un ķiploku biezeni un pērļu grūbas ar alū izturētu cūkas stilbu.

Meteņiem ir jautrs raksturs, jo tie vēsta par ziemas beigām, pavasara tuvošanos un jauna saimnieciskā gada sākumu. Tā ir reize, kad pārlasīt latviešu ticējumus, lai zinātu, kāds laiks gaidāms un kāda būs raža, tamdēļ Meteņdienas tirdziņa viesiem būs iespēja izzināt šo svētku tradīcijas un piedalīties svinību izdarībās gada auglības un labklājības nodrošināšanai kopā ar lustīgo Valmieras 5.vidusskolas folkloras kopu “Sudmaliņas”. Savukārt mazākie tirdziņa viesi varēs iemēģināt roku radošajās darbnīcās – laimes pogu stiķēšanā un latviskajā amata prasmē – sveču liešanā, un, ja laikapstākļi būs vēlīgi, doties izbraucienos ar kamanām.

Pēc senču tradīcijām uz gadskārtu lustēm katrs kārtīgs saimnieks savai saimei un ciemiņiem brūvējis alu, tamdēļ arī Valmiermuižas alus saimnieks nolēmis darīt īpašu alus garšu veltītu Meteņiem. “Meteņu alus” garšā ir saimnieka sapnis par vasaras smaržām un garšām. Tas baudīšanai labi der kopā ar tradicionālajiem Meteņdienas ēdieniem – grūdeni, miežu vai kaņepju plāceņiem un slokātņiem, cūkas smeceri, ausīm un astēm. Pavisam izbrūvētas vien 2800 pudeles īpašā miestiņa, ko pirmo reizi cels galdā Meteņdienas svinību viesiem un kas būs nopērkams vien Valmiermuižas tirgotavu plauktos.

LETA