Ziņas

Sabiedrība

Ar citādu “Klusa nakts, svēta nakts…”

Foto: Marta Martinsone - Kaša

Ziemassvētku dievkalpojumi šogad, tāpat kā ļoti daudz kas cits, būs citādi.

Respektējot Satversmē nostiprinātās personas tiesības uz reliģijas brīvību un pamatojoties uz valdības rīkojumā noteikto, reliģiskās darbības veikšanas vietā vienlaikus var atrasties tikai tāds personu skaits, kas nepārsniedz 20% no telpu kapacitātes, ievērojot, ka uz katru apmeklētāju tiek nodrošināti desmit kvadrātmetri. Dziedāt baznīcā drīkst tikai kalpotājs vai arī dziedātāju ansamblis līdz četriem cilvēkiem. Draudzei piedalīties kopdziedāšanā aizliegts. Un, protams, jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības.

“Baznīcā vienlaikus drīkst uzturēties 50 cilvēki. Zie­massvētku dievkalpojumam cilvēki bija aicināti pieteikties, visas vietas jau aizņemtas,” stāsta Jaunpiebalgas Sv.Toma evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes priekšniece Tamāra Gončoro­noka. Dievnams 24.decembrī visu dienu būs atvērts, skanēs gan dzīvā mūzika, gan Nacionālās operas jauno mākslinieku iedziedātās Ziemassvētku dziesmas. Tāpat tiks pieņemtas dāvanas ilgstošas sociālās aprūpes centra “Vecpiebalga” iemītniekiem.

Raunas luterāņu baznīcā svētvakara dievkalpojumā varēs pulcēties 49 apmeklētāji. “Pašvaldība nodrošinās, ka dievkalpojumu varēs klausīties arī ārpusē. Dievnams katru dienu ir vaļā, var ienākt, pabūt vienatnē,” stāsta draudzes mācītājs Edijs Kalniņš. Viņš uzsver, ka dievkalpojums notiks arī Drustu baznīcā. “Šajā baznīcā nekad nav bijis daudz cilvēku, ceram, ka nevienam nebūs jāpaliek ārpusē,” pastāsta mācītājs un piebilst, ka savukārt Dzērbenes draudze nolēmusi, ka dievkalpojums būs 25.decembrī no rīta. Taču svētvakarā dievnams trīs stundas būs atvērts. Skanēs mūzika, ikviens varēs ienākt baznīcā, pasēdēt, aizdegt savu svecīti eglītē un atstāt aizlūgumu. Tiks kontrolēts, cik baznīcēnu ienācis.

“Ziemassvētku sajūta nekur nav pazudusi, tā ir katrā no mums. Baznīcas gaisotne, mūzika svētvakaram dos sirds piepildījumu,” saka E.Kalniņš.
Amatas novadā visas luterāņu baznīcas -Skujenes, Zaubes, Āraišu, Nītaures – 24.decembrī būs atvērtas no divām līdz četrām stundām pēcpusdienā. “Aicinām būt lūgšanās vienam par otru, par mūsu zemi un valsti, par ļaudīm visā plašajā pasaulē, kurus piemeklējusi sērga. Par visiem, kuri rūpējās par mūsu veselību. Par stiprinājumu un mierinājumu tiem, kuri ir zaudējuši tuviniekus un draugus. Par baznīcu šai laikā, par draudzēm, kurās nenotiek dievkalpojumi,” aicinājumā raksta Āraišu draudzes vadība un mācītājs Ainis Ozoliņš. Arī Straupes dievnams gaidīs individuālajiem apmeklējumiem.
Vecpiebalgas baznīcas draudze uz Ziemassvētku dievkalpojumu neaicina. “Baznīca pēcpusdienā pāris stundas būs atvērta. Skanēs ērģeles, kā jau svētbrīdī,” pastāsta draudzes padomes locekle Anda Pipcāne un uzsver, ka dievnamā vienlaikus drīkst uzturēties 50 cilvēki, katram ir iezīmēta sēdvieta.

Cēsu sirdī Sv. Jāņa baznīca svētvakarā būs atvērta divas stundas. Skanēs mūzika, arī dievkalpojuma ieraksts. Baznīcā, ievērojot ierobežojumus, vienlaikus drīkst uzturēties 70 cilvēki. Savukārt Pirmajos un Otrajos Ziemassvētkos dievkalpojumi notiks.

Lodes – Apšu baznīcā līdz ārkārtējās situācijas beigām dievkalpojumi nenotiks.

Cēsu katoļu baznīcā dievkalpojumā pulcēsies desmit cilvēki. “Svētvakara un Pirmo Ziemassvētku dievkalpojumā ikviens varēs būt klātesošs tiešraidē,” stāsta Cēsu Kristus Karaļa draudzes prāvests Ronalds Melkers un piebilst, ka no Raunas katoļu baznīcas diemžēl tiešraides nebūs un klātienes dievkalpojumiem jau visas vietas aizņemtas. “Šodiena piedāvā jaunas iespējas. Katrs varam pabūt, paklausīties tos dievkalpojumus, kurus izvēlamies. Ģimenei kopīgs dievkalpojums tiešsaistē, pēc tam kopīga svētvakara svinēšana,” uzsver R.Melkers.

Cēsu baptistu baznīca 24.decembrī būs atvērta, tiks atskaņots ieraksts, ko varēs noklausīties arī draudzes mājaslapā. “Katrs, kurš atnāks, tiks sagaidīts. Mūsu baznīcas telpa ir maza, var būt, ka jāpagaida,” teic mācītājs Laimnesis Pauliņš un piebilst: “Lai gan nevaram tikties klātienē, apdāvināt cits citu ar dāvanām, Dievs darīs svētkus priecīgus, atjaunos garā un mīlestībā.”
Daudzas Latvijas draudzes kristiešus uzrunās tiešsaistēs, dievkalpojumus var skatīties un klausīties internetā. Kā atzina mācītājs Edijs Kalniņš: “Šis ir laiks, kad tas, kurš meklē, atrod tieši to, kas viņam visvairāk vajadzīgs.”

Pirmajos un Otrajos Ziemassvētkos arī vairākās citās Latvijas baznīcās notiks dievkalpojumi, bet lielākoties dievnami gaidīs uz kārtējo svētdienas dievkalpojumu. Atliek vien interesēties katrā draudzē.