Ziņas

Sabiedrība

Apzināties piederību Raiskumam

Savējie – savējiem. Raiskuma senioru jauktais ansamblis “Laika ritmi” Raiskuma estrādē kopienas izziņas darbnīcā “Raiskuma apkaimes svētki”. Foto: no albuma

Raiskuma pagasta iedzīvotāji iesaistījušies projektā “KOPA”.

“Sanācām kopā un spriedām, kā mums katram Raiskumā pietrūkst, kas patīk, kas nepatīk. Vairāki uzsvēra, ka ir svarīgi nākt kopā, kaut ko darīt un arī izvilkt no mājām tos, kuri ir pasīvi. Esam apzinājuši vajadzības un problēmas Raiskuma vietējās kopienas attīstībā un spēcīgākas vietējās piederības veidošanā,” stāsta projekta vadītāja pagastā Gita Vilciņa. Tiekoties otro reizi, tika nolemts, ka tiks organizēta kopienas izziņas darbnīca “Rais­kuma apkaimes svētki”.

Svētki bija tā reize, kad raiskumieši parādīja sevi un iepazina cits citu. “Neviens, kuru uzrunāju, neatteica, bija cilvēki, kuri, uzzinājuši, ka būs svētki, pieteicās paši. Tas liecina, ka raiskumiešiem ir vajadzīgas kopā sanākšanas,” vērtē G.Vilciņa.

Tirdziņā, kas reizē bija arī vietējo meistaru darbu un vaļasprieku izstāde, varēja apskatīt Jāņa Bernāna kārklu klūgu pinumus, zemniece Vilma Verdenfelde piedāvāja sierus un citus lauku labumus, Gatis Bērziņš, aizrautīgs makšķernieks, bija noķēris un nožāvējis zivis, “Raiskuma labumu darītava” piedāvāja savus ražojumus, Guna un Jānis Rukšāni stāstīja par puķēm un grāmatām, Gints Raiska, griķu audzētājs un pārstrādātājs, ieteica ēst griķus. Līvas Bozes vaļasprieks ir dažādu sīklietu izveidošana no māla, bet Sandra Vīgante ļāva iepazīties ar seniem rokdarbiem un etnogrāfiskiem priekšmetiem no privātajiem krājumiem. Parkā bija apskatāmi Jāņa Mārtinsona kaltie ugunskuru grozi.

Par īpašo noskaņu parkā gādāja Raiskuma senioru jauktais ansamblis “Laika ritmi” , Strau­pes deju kolektīvs “Munsturis”, kā arī novada jaunieši Megija Līva Ozola, Marta Martinsone – Kaša, Kalvis Martinsons un Gustavs Bērziņš. Lielu interesi raisīja Andra Geidāna stāstījums par Raiskuma vēsturi, ko grāmatās neizlasīt. “Zināms, ka drīzumā bibliotēkā ar viņu rīkosim tikšanos tiem, kam interesē Rais­kuma vēsture. Mēs zinām tik maz. Bet zināt vietas, kur dzīvo, vēsturi, ir ļoti būtiski,” sacīja G.Vilciņa un pauda gandarījumu, ka daudzi atzinuši, ka kopienas izziņas darbnīcā patiešām uzzinājuši daudz jauna. Arī par to, ko pašu pagasta ļaudis dara.

Svētki noslēdzās, cienājoties ar Ivetas Kazerovskas baraviku zupu.
“Svarīgi, ka svētkos piedalījās, arī rīkošanā iesaistījās dažādas paaudzes. Ņemot vērā, ka tuvojas novadu reforma, ir ļoti būtiski saglabāt vietējās piederības sajūtu un stiprināt kopienas garu,” atgādināja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Iluta Balode un piebilda, ka, domājot par nākamajiem pasākumiem, darbnīcām, būtiski, lai izveidojas aktīvo cilvēku kodols, kuri gatavi darīt un iesaistīt citus.