Ziņas

Sabiedrība

Apzina vērtīgo dabā

Lai apzinātu Latvijas unikālos ārstniecības augu resursus, pavasara – vasaras sezonā latviešu zinātnieki veic ārstniecības baldriāna (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelītes (Matricaria recutita) un ārstniecības pienenes (Taraxacum officinale) ģenētisko paraugu ievākšanu.

Zinātnieki aicina pievērst uzmanību zināmām vietām savvaļā, kur novērojami šie augi, un ziņot Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centra projekta zinātniskajai vadītājai Dr. Artai Kronbergai. Būtiski ir apzināt šo augu atradnes visā Latvijas teritorijā.

“Mēs bieži vien paši neapzināmies, kādas vērtības aug mums tepat blakus – dārzā, mežā, pļavās. Latvijas izcelsmes ārstniecības augu ģenētiskie resursi ir mūsu dabas resursu mantojums. Mūsu iecere ir apzināt, savākt un novērtēt šo ģenētisko mantojumu, lai spētu saglabāt arī nākamajām paaudzēm, “norāda zinātniece: “Aukstais pavasaris ir aizkavējis augu attīstību. Taču līdz ar siltākām dienām zinātnieki no SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta uzsāks pirmās pētniecības ekspedīcijas – ārst­niecības pieneņu atradņu meklēšanu.

Viņi izveidos ārstniecības augu kolekciju, kurā būs sēklu paraugi, kas sastopami gan savvaļā, gan arī izveidoti selekcijas ceļā. Pēc Latvijas unikālā mantojuma apzināšanas tiks ievākti paraugi arī no citiem pasaules reģioniem, kuros vēsturiski auguši un audzēti minētie ārstniecības augi. Pēc tam pētnieki veidos eksperimentālo ārstniecības augu dārzu, kurā triju gadu laikā testēs dažādos Latvijas reģionos un ārzemēs ievāktās augu šķirnes. Tiks pētīts augu ražīgums, aktīvo vielu sastāvs un citi parametri, lai attīstītu bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos, kā arī Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecisko augu genotipus.”

Ārstniecības augu kolekcija tiek veidota projekta “Medicī­nisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” ietvaros.