Ziņas

Sabiedrība

Aprūpe mājās – pieejama un aktuāla

Ilustratīvs attēls.Foto: Marta Martinsone - Kaša

SIA “Cēsu klīnika” jau vairākus gadus piedāvā pakalpojumu “Medicīniskā aprūpe mājās”. Pieprasījums pēc pakalpojuma palielinās katru gadu. Veselības aprūpe mājās ir māsu vai ārsta palīgu (feldšeru) sniegtā veselības aprūpe pacientam tā dzīvesvietā. Veselības aprūpe mājās tiek nodrošināta, lai pacients pēc operācijas vai pārciestas slimības, traumas vai kādām manipulācijām, pēc kurām vairs nav nepieciešams uzkavēties stacionārā, varētu ātrāk doties mājās.

SIA “Cēsu klīnika” galvenā medicīnas māsa Taiga Galeja – Gruntmane informē, ka veselības aprūpi mājās pacienti var saņemt, ja pacientam ir hroniska saslimšana un pārvietošanās traucējumi, kuru dēļ pacients nespēj ierasties ārstniecības iestādē; ja pacients ir izrakstīts no stacionārās ārstniecības iestādes vai no dienas stacionāra pēc ķirurģiskas iejaukšanās, vai pacientam nepieciešami medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumi un to sniegšana uzsākta sešu mēnešu laikā pēc saslimšanas.

“Veselības aprūpe mājās ir pēctecīgs pakalpojums , kuru var saņemt jau nākamajā dienā pēc izrakstīšanās no stacionāra,” stāsta T.Galeja – Gruntmane. Pakal­pojuma saņemšanai nepieciešams nosūtījums no ārsta speciālista vai ģimenes ārsta. Kā zina stāstīt galvenā māsa, tad starp aktuālākajiem mājās sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem ir slikti dzīstošu brūču aprūpe, medikamentu ievadīšana vēnā un dažādu stomu aprūpe, kā arī pacientu un viņu tuvinieku izglītošana. “Šis ir pakalpojums, ko liela daļa cilvēku tiešām novērtē. Ne vienmēr šī veselības pakalpojuma izmantotāji ir seniori. Ir arī gados jaunāki cilvēki, kuriem pašiem ir problemātiski nokļūt līdz ārstniecības iestādei. Būtiski, lai cilvēks, kurš veic pacienta aprūpi, to darītu kvalitatīvi. Ja tuvinieki šajos jautājumos nav kompetenti, tad, protams, pareizs lēmums būtu piesaistīt speciālistus,” nosaka T. Galeja – Gruntmane.

SIA “Cēsu klīnikā” ir trīs medicīnas māsas, kas ik dienu dodas pie pacientiem uz viņu dzīvesvietām. Runājot par to, cik noslogotas ir māsas, situācija esot mainīga. “Ir mēneši, kad darba ir vairāk, slodze ir liela, ir arī mierīgāki mēneši. Vienas māsas aprūpē vidēji dienā ir seši līdz astoņi pacienti,” zina stāstīt T. Galeja – Gruntmane. SIA “Cēsu klīnika” nodrošina medicīnisko aprūpi mājās Amatas novadā, Cēsu novadā, Pārgaujas novadā un Priekuļu novadā. Šo aprūpes pakalpojuma veidu pērn izmantojusi arī Līga Liepiņa savas mammas veselības stāvokļa uzlabošanai: “Mammai ir vairāk nekā 80 gadu. Vasarā viņa krita un guva dažādus sasitumus. Stacionārā uzkavēties vajadzēja tikai dažas dienas, jo brūču pārsiešanu varēja veikt arī mājās. Ne es, ne citi tuvinieki neesam mediķi, bijām nobijušies, ka nepratīsim brūces pareizi pārsiet, ka pieļausim infekcijas iekļūšanu tajās. Tādēļ izlēmām izmantot pakalpojumu, kuru mums ieteica mammas ģimenes ārsts. Ar aprūpi esam ļoti apmierināti, māsiņa bija jauka un gādīga. Viņa ne tikai veica aprūpi mammai, bet arī man ierādīja, kā pareizi apkopt un pārsiet brūces.”

No visiem četriem novadiem, kuros SIA “Cēsu klīnika” nodrošina medicīnisko aprūpi, 83% iedzīvotāju to ir izmantojuši Cēsu novadā (Cēsīs un Vaivē); 12% Priekuļu novadā (Priekuļos un Liepā); 4% Amatas novadā (Drabešos) un 1% Pārgaujas novadā (Raiskumā).