Ziņas

Sabiedrība

Aprit 150 gadi kopš Ainažu jūrskolas dibināšanas

Šodien aprit 150 gadi, kopš Ainažos pēc Krišjāņa Valdemāra iniciatīvas dibināta pirmā jūrskola ar latviešu mācību valodu.

Skolu 1864. gada 23.novembrī pēc Valdemāra ierosinājuma nodibināja tālbraucējs kapteinis Kristians Dāls. Naudu skolas dibināšanai ziedoja turīgākie Ainažu apkārtnes zemnieki. Sākumā mācību iestāde darbojās kā tautskola ar plašāku specializāciju jūrniecības pamatos, audzēkņiem eksāmenus kārtojot Rīgā vai Pērnavā. Mācības bija bezmaksas un notika latviešu, igauņu un vēlāk arī krievu valodās.

Skolas izveide veicināja ne tikai turīgas latviešu jūrniecības rašanos, bet attīstīja Latvijas piekrastes reģionus daudz plašākā nozīmē – sākot no kokapstrādes, kuģubūves, apgādes un beidzot ar tirdzniecību un jaunu ekonomisko un zinātnisko ideju ieviešanu.

Ainažu jūrskolas piemērs izrādījās tik pārliecinošs, ka 1867.gadā Krievijas impērijā tika izdots “ukazs” jeb pavēle pēc šā parauga radīt plašāku skolu sistēmu. Tika atvērtas 40 jaunas jūrskolas, no kurām 11 atradās Latvijā. Mācības tajās bija bez maksas, dzimtajā valodā un pieejamas ikvienam. Ainažu jūrskola 1880.gadā ieguva augstākās kategorijas statusu, un tas deva iespēju gatavot tālbraucēju kuģu vadītājus.

Skola rīkoja arī mācību braucienus ar burinieku “Katarina”, savukārt Dāls ar Ainažu jūrskolas audzēkņiem piedalījies arī Ziemeļu jūras ceļa apguvē. Ainažu jūrskolas vajadzībām tika uzceltas vairākas jaunas ēkas, kurās kopumā mācījās ap 3000 audzēkņu, un 1000 no viņiem saņēma tālbraucēja kapteiņa vai stūrmaņa diplomu.

Ainažu jūrskolas mācību norisēm bija cieša saikne ar kuģubūvi Latvijā, jo 19.gadsimta nogalē jau bija izveidojusies ap 550 burinieku flote, turklāt 50 kuģi tapa tieši Ainažos. Ap 10 cilvēku komandas ar dažādām kravām devās ne tikai uz visām Eiropas ostām, bet regulāri nonāca arī otrpus Atlantijas okeānam.

Jūrskola pastāvēja 50 gadus, līdz Pirmajam pasaules karam. Kara laikā krievu armija saspridzināja un nodedzināja ostu, sagrāva tās infrastruktūru, tika iznīcināti arī burukuģi, kuri tajā brīdī atradās ostā. Pēc kara jūrskolas ēkā izvietojās ostas valde un pamatskola.

Patlaban Ainažu jūrskolā iekārtots muzejs, kas ir piemiņas vieta pirmajai latviešu profesionālajai jūrskolai un tās absolventiem – latviešu un igauņu kapteiņiem un stūrmaņiem.

Savukārt Latvija Banka Ainažu jūrskolas 150.jubilejas gadam šogad veltīja pirmo izlaisto eiro kolekcijas monētu, kura tika kalta Nīderlandē. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 35,99 eiro, un tirdzniecībā tā nonāca šā gada 5.martā. Pēc izlaišanas pieejami 5000 šīs monētas eksemplāri.

LETA