Ziņas

Sabiedrība

Apkopo Nītaures likteņstāstus

Te bija Nītaures slimnīca. Līdz nākamā gada vasarai tiks apkopoti Nītaures likteņstāsti. To vākšanā piedalās arī bibliotekāre Maira Prikule un jauniešu līderis Mārtiņš Šteins.Foto: Māris Buholcs

Nītauriešu biedrība “Nītaureņi” kopā ar pagasta bibliotēku iesaistījusies projektā, radot “Nītaures likteņstāstus”. Ideja par šādu stāstu krājumu radās jau pirms diviem gadiem, taču, gaidot Latvijas simtgadi, pavisam skaidri radusies apņēmība savākt aizraujošus 100 stāstus par Nītauri, cilvēkiem, notikumiem.

“Nītaureņu” pārstāvis Mārtiņš Šteins “Druvai” stāsta, ka jau apkopoti ap 60 stāstiem.

“Piemēram, mums jau ir savākts Nītaures māju stāsts, trimdas nītauriešu stāsts, Ineses Ziņģītes stāsts, dvīņu stāsti, kā arī daudzi citi. Man ļoti patika Nītaures šaursliežu dzelzceļa stāsts. Izrādās, no Līgatnes uz Skrīveriem gar Nītauri, Zaubi savulaik gājis dzelzceļš. Tagad mežā aizauguši, bet atrodami vien daži uzbēruma posmi. Tāpat interesants ir bijis Nītaures slimnīcas stāsts,” bilst M. Šteins.

Nītaures bibliotēkas vadītāja Maira Prikule ar novadpētniecību nodarbojusies daudzus gadus. Viņai šis projekts šķiet noderīgs un aizraujošs. M.Prikule uzskata, ka būtiski, lai šādi materiāli tiktu savākti, lai neaizietu nebūtībā.

“Nītaurē ir vēl viena sieviete, kura savulaik strādājusi par sanitāri Nītaures slimnīcā. Pašlaik no slimnīcas saglabājušies vien pamati, bet stāsts ir interesants. Tāpat jauks stāsts ir par Nītaures Dziesmusvētkiem, kuri te norisinājušies vairākas reizes un kuros piedalījušies pat 13 kori ar 600 dziedātājiem,” stāsta Maira Prikule un norāda, ka, iespējams, nākotnē taps arī grāmata, bet tagad tiks savākts nepieciešamais materiāls.

Projekts ilgs līdz nākamā gada jūnijam, un plānā ir arī izveidot lielformāta interaktīvo spēli, kura balstītos Nītaures stāstos. “Projekta īstenotāju komandā apvienojušies vairāki nītaurieši, kuri mūs atbalsta kā skrīveri jeb stāstu pierakstītāji. Tāpat ir nītaurieši, kuri jau līdz šim daudz ko par pagastu un tā iedzīvotājiem apkopojuši. Kopā mums sanāks patiešām labs materiāls, un esmu gandarīts, ka projekts “Nītaures likteņstāsti” tiek īstenots,” bilst M. Šteins.