Ziņas

Sabiedrība

Apdraud garāmgājējus

KRITISKĀ STĀVOKLĪ. Viena no ēkas pusēm atrodas uz sabrukšanas robežas. Par to liecina ielīkušais jumts un plaisas sienās.Foto: MĀRIS BUHOLCS

Ja no tāluma paveras uz ēku, kura atrodas Cēsīs, blakus Vācu kapiem, šķiet, ka tā ir tāda pati māja kā visas apkārt esošās, tomēr, ejot arvien tuvāk, maldīgais priekšstats izblāv. Jo labāk redzama ēka, jo vairāk plaisu iezīmējas tās sienās. Nodevīgi šķībs ir arī jumts, kurš ieliecies, un šķiet, ka teju, teju kaut kas kritīs.

Lai arī ēka izskatās pamesta, tomēr pēc Cēsu novada pašvaldības būvvaldes vadītājas Zaigas Jēkabsones teiktā tajā joprojām dzīvojot cilvēki, lai arī tās iedzīvotāji esot informēti par mājas bīstamību dzīvībai. Brīdī, kad “Druva” devās aplūkot ēku, nevienu diemžēl tajā neizdevās sastapt.

Netālu no bīstamās Kungu ielas 1 ēkas dzīvo Vēsma Vorobjova, kura ik pa reizei dodas uz PET pudeļu konteineri, kurš atrodas blakus nedrošajam namam. “Ēkas stāvoklis sāka pasliktināties, kad tajā dzīvojusī mājas vecākā nomira. Viņa centās uzturēt māju, bet tagad jau apmēram desmit gadu rūpes par ēku neviens nav uzņēmies. Tagad tas viss ir nonācis līdz tādai situācijai, ka māja atrodas katastrofālā stāvoklī un apdraud cilvēkus, kuri tai iet garām. Pirms kāda laika bērnu vecāki, kuri uztraucās par savu atvašu drošību, izcīnīja, ka māja tiek norobežota ar lenti, bet tas neko nedod. Tagad lenti kāds ir norāvis, vienīgais, kas brīdina par ēkas bīstamību, ir vairākas plāksnes uz ēkas sienas,” stāsta Vēsma. Viņa norāda, ka nevienam nav patīkami iet garām šādai būvei, bet vislielāko uztraukumu rada tas, ka gar māju visai bieži garām iet skolas vecuma bērni. “Pieaugušie cilvēki vēl aizdomājas un paskatās uz augšu, bet bērni nē. Ēku vajadzētu pamatīgi nožogot, ja augšdaļa krīt, lai tā nevienam neuzkrīt virsū,” domās dalās Vēsma Vorobjova.

Cēsu novada būvvaldes vadītāja Zaiga Jēkabsone “Druvai” skaidro, ka pašlaik pašvaldība sarunu ceļā risina samilzušo problēmu ar nama īpašnieku. “Līdz 1. aprīlim tās īpašniekam pašvaldībā vajadzēja iesniegt dokumentu ar plāna aprakstu par to, kā tiks sakārtota ēka un tās apkārtne, lai neradītu draudus apkārtējiem, tomēr īpašnieks uz to nav reaģējis. Paredzēts, ka īpašnieks atkārtoti tiks izsaukts uz pārrunām un pašvaldība turpinās risināt šo jautājumu,” informē būvvaldes vadītāja. Jautāta, kas tiks darīts situācijā, ja nama īpašnieks turpinās ignorēt pašvaldības lūgumus, Z. Jēkabsone teic, ka tādā gadījumā pašvaldības pienākums būs novērst pastāvošo risku. “Ja mājas stāvoklis pasliktināsies, tad pašvaldībai ir tiesības nojaukt mājas daļu, kura apdraud citu cilvēku dzīvību, bet šobrīd tāda doma nav apsvērta. Tas tiks darīts tikai tādā gadījumā, ja sarunu veidā problēma netiks atrisināta,” tā Cēsu novada būvvaldes vadītāja Zaiga Jēkabsone.

Kungu ielas 1.nams nav vienīgā ēka Cēsīs, kas ir kritiskā stāvoklī. Tāda pati ir ēka blakus Rožu laukumam un Vaļņu ielā, kurās cilvēki vairs nedzīvojot, tāpēc tās ir norobežotas, lai neradītu draudus. Neapdzīvota ir arī bijusī Cēsu pienotava.