Ziņas

Sabiedrība

Amatas novada vadītāja: Samazinot sabiedriskā transporta reisus, nedrīkst ierobežot cilvēku pārvietošanos

Samazinot sabiedriskā transporta reisus, nedrīkst ierobežot cilvēku pārvietošanos, tā Autotransporta direkcijas (ATD) rekomendācijas maršrutu samazināšanai vērtē Amatas novada domes vadītāja Elita Eglīte (LZS). Priekšsēdētāja nenoliedz, ka ATD sastādītajā sarakstā ar ieteikumiem maršrutu samazinājumiem bijuši vairāki savienojumi arī viņas pārvaldītajā pašvaldībā. Domes vadītāja atzīst, ka ir maršruti, kuru darbību varētu pārskatīt, taču norāda, ka tajā pašā laikā novadā ir savienojumi, kas, lai gan varētu šķist nerentabli, ir jāsaglabā, jo tā ir vienīgā iespēja iedzīvotājiem pārvietoties uz pagasta centru. Piemēram, nevar liegt cilvēkiem iespēju nedēļas nogalē pārvietoties no Nītaures uz Zaubi vai slēgt maršrutu, kas kursē tikai reizi nedēļā un vietējiem ir vienīgā iespēja saņemt pašvaldības pakalpojumus un iepirkties turpmākajai nedēļai.

Eglīte bilst, ka maršrutu samazināšana varētu tikai pastiprināt iedzīvotāju skaita samazināšanos laukos, kas ir pretrunā ar mērķi mazināt lauku iztukšošanos.

Priekšsēde apliecināja, ka vietvara cīnīsies par Amatas novada pašvaldības iedzīvotājiem. Tieši kā, tas vēl nav skaidrs, taču rīcību klāsts ir plašs, teica Eglīte.

Jau vēstīts, ka Sabiedriskā transporta padomes (STP) sēdē tika panākta vienošanās, ka reģionālais maršrutu tīkls ir jāpārskata un ka turpmāk uzturēt to tieši tādā apjomā, kāds ir šobrīd, esošo resursu ietvaros nav iespējams. Tāpat tika panākta vienošanās, ka plānošanas reģioni kopā ar pašvaldībām iesniegs savus priekšlikumus attiecībā uz maršrutu tīkla izmaiņām, un visi grozījumi, kas maršrutos varētu tikt veikti, notiks pakāpeniski.

Iepriekš Satiksmes ministrija (SM) ar savu rīkojumu uzdevusi STP apstiprināt plānoto reģionālās nozīmes maršrutu tīkla apjomu 2018.gadam un turpmākajiem gadiem atbilstoši likumā par kārtējā gada valsts budžetu un likumā par vidēja termiņa valsts budžetu piešķirtajiem līdzekļiem valsts budžeta apakšprogrammā “Sabiedriskais transports”.

Lai realizētu šo uzdevumu, ATD sadarbībā ar plānošanas reģioniem jāsagatavo STP priekšlikumi maršrutu tīkla samazināšanai vidēji par vienu miljonu kilometru katrā plānošanas reģionā.