Ziņas

Sabiedrība

Alūksnes novada vadību neuztrauc plānotās teritoriālās reformas

Jaunie administratīvi teritoriālās reformas modeļi Alūksnes novadu ne vienā, ne otrā gadījumā nekā būtiski neietekmē, aģentūru LETA informēja Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis (ZZS).

Pirmajā gadījumā (49 novadi) mums tiek pievienota Apes novada teritorija, ar ko kopā esam bijuši Alūksnes rajona sastāvā, savukārt otrā gadījumā (29 sadarbības teritorijas) saglabājas līdzšinējais Alūksnes novada modelis, skaidroja Dukulis, vienlaikus piebilstot, ka gribētos redzēt dziļāku ekonomisku pamatojumu šīs reformas nepieciešamībai.

Viņš sacīja, ka pašvaldība kopumā atbalsta otro modeli – 29 sadarbības teritorijas-, jo, ja pāries uz 49 novadu un deviņu republikas pilsētu modeli, Dukulis nešaubās – vēl pēc pieciem gadiem valsts būs nākamās reformas priekšā.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformas varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.