Ziņas

Sabiedrība

Alojas pašvaldība apzinās, ka saslimšana ar Āfrikas cūku mēri var notikt atkārtoti

Alojas novada pašvaldībā cer, ka teritorijā vairs netiks atklāti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumi, taču tajā pašā laikā apzinās, ka tas var notikt atkārtoti.

Kā aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā, uzzinot par kārtējo ĀCM gadījumu, nekavējoties tika sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde. Alojas novada dome veiksmīgi sadarbojusies ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un darījusi visu, kas noteikts likumdošanā.

Pašvaldība naudu tam nav tērējusi.

Alojas novada lauku attīstības speciāliste Ziedīte Jirgensone uzskata, ka biodrošības pasākumi pēc labākās sirdsapziņas ir jāpilda katrā saimniecībā.

“Šis ĀCM gadījums mūsu novadā bija tikai signāls – uzmanības pārbaude, kas lieku reizi atgādināja, cik svarīgi ir turēt kārtībā gan dokumentāciju, gan tīrību un kārtību novietnēs,” pauda Jirgensone.

Kā ziņots, PVD atcēlis ĀCM karantīnu Alojas, Salacgrīvas un Daugavpils novada pagastos, kur augustā un septembrī vairākās saimniecībās tika konstatēts ĀCM, liecina paziņojums “Latvijas Vēstnesī”.

Karantīna atcelta Alojas novada Staiceles pagastā, Salacgrīvas novada Ainažu pagastā, kā arī Daugavpils novada Vecsalienas un Ambeļu pagastā.

PVD paziņojumā teikts, ka visi inficēto novietņu īpašnieki saskaņā ar noteiktajām prasībām ir pabeiguši fermu mazgāšanu un dezinfekciju, tāpat saskaņā ar normatīviem veikti cūku klīniskie un laboratoriskie izmeklējumi.

Atceļot karantīnu, tiek atļauts no pārējām pagasta novietnēm izvest cūkas un cūkgaļas produkciju.

Kā ziņots, ĀCM šovasar skāris 212 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā slimība konstatēta 723 dzīvniekiem 41 novada 126 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.