Ziņas

Sabiedrība

Aļņi Niks un Marģeris no Līgatnes pārvesti uz Slovākiju

Foto: no albuma

Divi Līgatnes dabas taku pērnie aļņu bullēni Niks un Marģeris pārvesti uz Slovākijas zinātnisko institūtu. Kā informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļā, tas noticis projekta „Eiropas aļņu reintrodukcija atpakaļ Slovākijas dabā” ietvaros.

Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza skaidro, ka šī ir pirmā reize, kad kāds Līgatnes dabas taku četrkājainais iemītnieks ir veicis tik garu un tālu ceļojumu.

Tā kā aļņi šobrīd Slovākijā ir liels retums un novērojami vien kā atsevišķi klejojoši īpatņi, 2011. gadā Slovākijā dibināta „ZITO” asociācija, kas ir uzsākusi īpašu un starptautisku aļņu reintrodukcijas projektu. Tā galvenais mērķis ir palielināt un saglabāt bioloģisko daudzveidību ar aļņu, kā nozīmīgas un būtiskas kūdrāju ekosistēmas daļas, palīdzību – atgriežot tos atpakaļ Slovākijas dabā, to agrākajā izplatības teritorijā.

Jāatzīmē, ka Līgatnes dabas takas ir vienīgā vieta Latvijā, kur nebrīves apstākļos jau vairākus gadus pēc kārtas aļņi veiksmīgi vairojas un dāvā veselīgus pēcnācējus. Šis gan nav pirmais gadījums, kad kāds no Līgatnes aļņiem tiek atdots citam zooloģiskajam dārzam vai atlaists atpakaļ dabā, tādā veidā veicinot un uzlabojot šo dzīvnieku populācijas ģenētiku un gēnu apriti gan savvaļā, gan nebrīvē. Tādēļ arī šoreiz Līgatnes dabas takas piekrita divus savus aļņu jaunuļus atkal palaist plašajā pasaulē.

Līgatnes dabas taku speciālistiem zināms, ka tagad Niks un Marģeris ir tikuši pie paši sava, jauna aploka, bez citu aļņu konkurences un ir labi iejutušies jaunajā dzīvesvietā. Jāpiebilst, ka šī projekta rezultātā Nikam un Marģerim atsevišķos voljeros piebiedrosies arī citi aļņi no Norvēģijas un Igaunijas.