Ziņas

Kriminālziņas

Alkohols noved uz tiesas sola

Cilvēki vēl arvien nebeidz pārsteigt ar neatlaidību, viltību, stūrgalvību un mērķtiecību, tiesa-šīs īpašības var izmantot gan cēliem mērķiem, gan tādiem, par kuriem mūža novakarē mazbērnu priekšā var samesties kauns. Tā dažs labs patiess dzīves notikums līdzinās Minhauzena stāstiņiem, vien šoreiz ņemts no tieslietu apcirkņiem.

Četras brīvas dienas

Kādam kungam tik ļoti slāpis pēc grādīgā, ka tas nav ticis līdz veikala kasei. Tā 2016. gada 24. jūnija pievakarē, būdams alkohola ietekmē, A.J. (iniciāļi mainīti) veikalā “Elvi”, Priekuļu novadā, Cēsu prospektā 44, paņēma no veikala plaukta vienu puslitra degvīna pudeli “3 graudi” un, nesamaksājis par ugunīgo dziru, uz vietas to izdzēra, pēc kā, labi iesildījies, A.J. no plaukta paņēma nākamo, šoreiz 0,35 litri tilpuma degvīna pudeli “3 graudi” un izdzēra arī to.

Dienu vēlāk, atžirdzis un ar vajadzību uzlāpīties, pusastoņos vakarā A.J. devās uz veikalu “Zvirbulis”, Cēsīs, Saules ielā 23, kur, labi pārzinot veikala izkārtojumu un iemīļotos plauktus, no plašā dzērienu klāsta izvēlējās vienu 0,2 litri “Serebrjanaja Podkova” degvīna pudeli. Ilgi nedomājot, A.J. iztukšoja dziru, lieki nesatraucoties, vai naudas pietiks, jo kungs maksāt tāpat negrasījās. Šādi rīkojoties, A.J. asinīs pieauga ne tikai alkohola daudzums, bet arī drosme, jo trešās dienas rīta agrumā Priekuļu novadā, Liepas pagastā, Rūpnīcas ielā, veikalā “Liepasmuiža”, A.J. paņēma no veikala plaukta vienu 0,35 litri tilpuma šņabīša pudeli “3 graudi” un, kā ierasts, bez sirdsapziņas pārmetumiem uz vietas pudelīti iztukšoja.

Sirdsapziņa un nožēla uzradās tikai tiesas zālē, taču, izrādās, sirdsapziņa klusē, jo ir labi dresēta. A.J. jau iepriekš 13 reizes tiesāts, tostarp pēdējo reizi 2016.gada 22.janvārī par zādzību nelielā apmērā. Šī gada sākumā tiesa viņam piespriedusi brīvības atņemšanu uz septiņiem mēnešiem. A.J. atbrīvojies 20. jūnijā no Jēkabpils cietuma un pēc četrām brīvībā pavadītām dienām atkal ķēries pie vecajiem ieradumiem. Nu tiesa nolēma A.J. piespriest cietumsodu 23 mēnešus un uzņēmējiem nodarītās skādes kompensēšanu, katram nodarītā materiālā zaudējuma vērtībā.

Ar nožēlu nepietiks

Priekuļu pagastā, autoceļa Valmiera – Cēsis – Drabeši 24.kilometrā, virzienā no Valmieras uz Cēsīm, 2016.gada 21.maijā nakts piesegā J. K. (iniciāļi mainīti) bez autovadītāja tiesībām, alkohola reibumā vadīja automašīnu “VAZ 2101” un tika aizturēts. Izdarot medicīnisko pārbaudi, šoferītim organismā konstatēja 2,09 promiles alkohola. Ņemot vērā, ka autovadītājs savu vainu pilnībā atzina un izdarīto vaļsirdīgi nožēlo, kā arī to, ka viņam nav citu vainu pastiprinošu apstākļu vai iepriekšēju sodāmību, Cēsu rajona tiesa nosprieda atzīt J.K. par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un sodīt ar naudas sodu piecu minimālo mēnešalgu apmērā, kas kopsummā ir 1850 eiro, liedzot iegūt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības četrus gadus. Šajā gadījumā J.K. paveicās, ka sods ir tik maigs, jo saskaņā ar likuma panta bargāko punktu par braukšanu reibumā var tikt aiz restēm, bet, ņemot vērā, ka nodarījumu rezultātā nav iestājušās smagas, neatgriezeniskas sekas, tiesa apsūdzētajam nepiemēroja panta sankcijā paredzēto bargāko sodu.

Šis nav bijis vienīgais pārgalvīgais dzērājšoferītis, kas stājies tiesas priekšā. Tā, cerot izmukt no policijas, Vaives pagastā uz vietējās nozīmes ceļa, kas ved no mājām “Jaunlejas” virzienā no apdzīvotas vietas Rīdzene uz autoceļu Rīga – Veclaicene, 15.jūnijā vēlā pēcpusdienā bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, tāpēc ka tās atņemtas uz četriem gadiem, S.M. (iniciāļi mainīti) dzērumā vadīja automašīnu “Mazda 626”. Veicot pārbaudi, policija S.M. izelpotajā gaisā konstatēja 2,72 promiles alkohola.

Kā tiesvedības laikā atklājās, S.M. agrāk piecas reizes jau tiesāts, bet pirmās četras sodāmības viņam dzēstas. Pēdējo reizi kungs sodīts par līdzīgu pārkāpumu, tad viņam piespriests piespiedu darbs uz 180 stundām, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz četriem gadiem. Skaitot no sprieduma spēkā stāšanās brīža līdz šodienai, dzērājšoferītis ir izcietis trīs gadus, divus mēnešus un piecas dienas, bet neizciestais papildsoda laiks bija palicis vien deviņi mēneši un 25 dienas.

Kungs ir precējies, apgādībā trīs nepilngadīgi bērni, taču atzinies, ka pastāvīgas darbavietas viņam nav un iztikšanai piepelnās ar gadījuma darbiem.

Tiesa nolēma sodīt S. M. ar piespiedu darbu un atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vēl uz četriem gadiem un deviņiem mēnešiem bez mantas konfiskācijas.

Situācijas dažādas, bet, ja likumu pārkāpj, sods būs.