Ziņas

Sabiedrība

Aizvadītajā gadā Valmierā palielinājies reģistrēto laulību skaits

2015.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta 251 laulība, tajā skaitā 23 reģistrētas baznīcā, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Zālīte.

Visvairāk – 53 un 41 – laulību reģistrēts augustā un jūlijā, vismazāk – 5 – janvārī.

Jaunākajam pārim, kas reģistrējuši laulību, līgavai un līgavainim bijuši 20 gadi, vecākajam pārim – līgavai 54 un līgavainim 70 gadi. 74,1% gadījumu (186 pāri) līgavaiņi bijuši vecāki par līgavām. Vislielākā vecuma starpība bijusi 18 gadi. 14,3% gadījumu (36 pāri) līgavas bijušas vecākas par līgavaiņiem, lielākā vecuma starpība 15 gadi. 11,5% gadījumu (29 pāri) līgavainis un līgava bijuši vienaudži.

No Valmierā reģistrētajām laulībām 63 pāros (25,1%) abi laulātie ir valmierieši. 46 pāros (18,3%) viens no laulātajiem ir valmierietis, savukārt 142 pāros (56,6%) neviens no laulātajiem nav Valmieras pilsētas iedzīvotājs.

198 pāros (78,9%) abi jaunlaulātie ir latvieši un 34 pāros (13,5%) viens no laulātajiem ir latvietis.

“Novērota tendence latviešu līgavai reģistrēt laulību ar cittautieti,” norāda Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone. Valmierā laulību reģistrējuši arī krievu, ukraiņu, baltkrievu pāri, kā arī viens no laulātajiem bijis vācietis, lietuvietis, slovēnis, anglis un polis.

Līgava un līgavainis laulībā stājās pirmo reizi 65,3% (164 pāri), otro reizi – 9,6% (24 pāri) gadījumu.

139 pāri izvēlējušies svinīgu laulības reģistrāciju, 89 pāri – tikai juridisku laulības reģistrāciju. Juridisko laulību reģistrācijas (sarakstīšanās) skaits ar katru gadu palielinās.

Ja personas vēlas reģistrēt laulību, jādodas uz jebkuru dzimtsarakstu nodaļu valstī, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu (pase vai personas apliecība), uzrakstot iesniegumu un samaksājot valsts nodevu 14 eiro.

Sākot ar 2016.gada 1.janvāri, Valmieras pilsētas pašvaldība apmaksā laulības svinīgās reģistrācijas ceremonijas maksu tām personām, kuras ir Valmieras pilsētas iedzīvotāji un Valmieras pilsētā deklarēti ne mazāk kā vienu gadu. Šādu lēmumu Valmieras pilsētas pašvaldība pieņēma, lai stiprinātu ģimenes institūcijas lomu un nozīmi, kā arī ģimenes vērtību sabiedrībā un atbalstītu tās ģimenes, kas Valmieru ir izvēlējušās par savu mājvietu. Tādējādi tām jaunajām ģimenēm, kas laulību reģistrācijas dienu vēlēsies padarīt pavisam īpašu, pašvaldība apmaksās laulības svinīgās reģistrācijas ceremonijas izmaksas.

2015.gadā šķirtas 89 laulības, kas reģistrētas laika periodā no 1969.gada līdz 2014.gadam (ieskaitot). Pie notāra šķirtas 68 laulības, bet tiesā 21 laulība.

“Šī tendence liecina par to, ka mācāmies savstarpēji vienoties par šķiršanos. Aicinu pārus būt apdomīgiem un tālredzīgiem, pirms lemt par labu laulību reģistrēšanai. Nedrīkstam aizmirst to, ka laulības reģistrēšana ir atbildības uzņemšanās, taču laulības šķiršana ir tikpat atbildīgs solis,” uzsvērusi Viļumsone.