Ziņas

Sabiedrība

Aizvadītajā gadā Kocēnu novadā reģistrēts 71 jaundzimušais

2015.gadā Kocēnu novads ir kļuvis bagātāks ar 71 jaundzimušo – 42 meitenēm un 29 zēniem, aģentūru LETA informēja Kocēnu novada domes jaunatnes lietu un sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Upīte.

Salīdzinot ar 2014.gadu, jaundzimušo skaits ir palielinājies par 10 mazuļiem.

Viskuplākais mazuļu pieaugums ir bijis Kocēnu pagastā, kurā deklarēti 34 jaundzimušie, tam seko Dikļu pagasts – 16, Zilākalna pagastā – 11, Vaidavas pagastā – 6, savukārt Bērzaines pagastā – 4.

Visvairāk mazuļu – katrā mēnesī deviņi – piedzimuši maijā un oktobrī, par vienu mazāk decembrī, savukārt vismazāk septembrī – trīs.

Ja aizvadītajos gados vairāk nekā puse jaundzimušo tika reģistrēti ar paternitātes atzīšanu (bērna tēvs un māte nav reģistrējuši laulību) un jaundzimušajam pie dzimšanas reģistrācijas dots tēva uzvārds, tad 2015.gadā statistika ir pretēja – 52% mazuļu piedzimuši laulībā.

32% pērn reģistrēto jaundzimušo savām māmiņām ir pirmdzimtais bērniņš, salīdzinājumā ar 2014.gadu palielinājies māmiņu skaits, kuras pasaulē laida otro mazuli, 9% – trešais mazulis, četrām māmiņām ģimene kļuva bagātāka ar ceturto bērniņu, divas māmiņas laida pasaulē piekto atvasi, savukārt vienā ģimenē ienāca septītais bērniņš. Viena ģimene Kocēnu pagastā sagaidīja dvīņu pāri – divus brašus puisīšus.

2015.gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 60 laulības – par 17 laulībām vairāk nekā 2014.gadā. Tradicionāli visbiežāk pāri izvēlas laulāties vasaras mēnešos, laika posmā no jūnija līdz augustam dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas divas trešdaļas laulību – 44, laulībām bagātākais ir bijis augusts, kad apprecējās 25 pāri. Februāris un marts ir bijuši “tukšie mēneši”.

62% gadījumu gan līgavainis, gan līgava laulībā stājās pirmo reizi. Vidējais vecums līgavainim, pirmo reizi stājoties laulībā, – 31 gads, līgavai – 30 gadi. 2015.gadā Kocēnu novadā laulībā stājušies dažādu tautību cilvēki. 77% pāru abi jaunlaulātie ir latvieši, 15% pāru latvietis bijis viens no jaunlaulātajiem, otrs – azerbaidžānis, krievs, norvēģis, anglis, krievs, ukrainis vai lietuvietis.

Kopumā no Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajām laulībām tikai 8 pāros (13%) abi laulātie ir Kocēnu novada iedzīvotāji, 9 pāros (15%) viens no laulātajiem ir novadnieks, savukārt 72% pāru abi laulātie nav Kocēnu novada iedzīvotāji.

Jaunākajai līgavai pagājušajā gadā bija 16 gadi, līgavainim – 19 gadi, laulībā stājās arī pāris cienījamā vecumā – 71 gads, apliecinot, ka nekad nav vēlu savas attiecības oficiāli reģistrēt. Visbiežāk (70%) līgavainis ir bijis vecāks par līgavu.

Saistībā ar izmaiņām likumdošanā, kas paredz iespēju personas miršanas faktu reģistrēt jebkurā valsts Dzimtsarakstu nodaļā, mazāk nekā pusē no pagājušajā gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādītajiem 245 miršanas reģistriem reģistrēti Kocēnu novada iedzīvotāji, šādi ir bijuši 94 reģistri. Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistrā pieejamo informāciju 2015.gadā mūžībā aizgājuši 94 Kocēnu novada iedzīvotāji – 35 sievietes un 59 vīrieši.

Nemainīgi saglabājas statistika, ka ātrāk šo pasauli pamet vīrieši – vidējais vīriešu dzīves ilgums bijis 65 gadi, savukārt sievietēm 77 gadi. Galvenie nāves cēloņi bijuši sirds un asinsvadu slimības un ļaundabīgie audzēji. Visvairāk mirušo reģistrēts aprīlī un oktobrī, vismazāk – augustā un decembrī.