Ziņas

Sabiedrība

Aizdegas siens

Uz Jaunpiebalgas pagasta zemnieku saimniecību “Kleivas” 17. jūlijā pēcizsaukuma devās Valsts Ugunsdzēsības unglābšanas
dienests (VUGD). Saskaņā ar sākotnējo informāciju, dega siena kaudze.

Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg apmēram 700 kaudzē sakrauti siena ruļļi. Ugunsnelaimes izcelšanās iemesls bijusi pašaizdegšanās.

“700 siena rituļi ir daudz, taču tas nebūt nebija viss siens. Daļa rituļu vēl stāv uz lauka. Arī apkaimes iedzīvotāji zvana, interesējas, kā var palīdzēt. Protams, situācija ir nepatīkama, jo šī gada siena rituļi bija uzkrauti pērnā gada iekrājumiem, taču nav jēgas žēloties vai kaut ko dramatizēt. Nav nodegusi vienīgā dzīvojamā ēka, neviens nav gājis bojā – tas ir tikai siens, un situācija ir risināma,” racionāli raugoties uz notikušo, uzsver saimnieks Andris Treiliņš.

A. Treiliņam piederošajā ganāmpulkā ir vairāk nekā 250 gaļas liellopu, un tā kā ir tikai vasaras vidus, saimnieks domā, ka līdz rudenim siena jautājums būs atrisināts, tāpēc vismaz šobrīd A. Treiliņš ganāmpulka likvidāciju neapsver.

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Sandra Vējiņa informēja “Druvu”, ka šogad šis nav pirmais gadījums, kad aizdegas siens. Jau vairākas reizes glābēji steiguši dzēst degošas siena kaudzes un skābsiena novietnes. Lai gan policija vēl noskaidro “Kleivās” notikušā apstākļus, visticamāk, sagatavotā lopbarība nav bijusi pietiekami sausa, tā sakarsusi un sākusies gruzdēšana.

Ja līdzīga nelaime piemeklē vēl kādu saimniecību, VUGD pārstāve aicina iedzīvotājus nekavējoties vērsties pie speciālajiem dienestiem, nevis mēģināt liesmu apdzēst saviem spēkiem. “Ja, ierodoties ugunsdzēsējiem, uguns jau ir pieņēmusies spēkā, kaut ko saglābt ir ļoti grūti. Tāpat jārēķinās, ka ieilgušā sau­suma dēļ palielinās ugunsgrēka risks, tāpēc aicinām iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem, nemest izsmēķus mežā vai atklātās vietās, tostarp arī vietās, kur tuvumā ir siena rituļi,” uzsver S. Vējiņa.