Ziņas

Uzņēmējdarbība

“airBaltic” aicina valdību nekavējoties pazemināt PVN naktsmītnēm

LETA

Latvijas nacionālā lidsabiedrība AS “Air Baltic Corporation” (“airBaltic”) aicina valdību nekavējoties pazemināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi naktsmītnēm no pašreizējā 21% uz 5%.

Kompānija uzskata, ka tas palīdzētu Latvijai piesaistīt papildu ārvalstu tūristus, nodrošinātu darba vietas nozarē strādājošiem un, eksportējot tūrisma pakalpojumus, dotu papildu līdzekļus tautsaimniecībā, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

“airBaltic” prezidents un izpilddirektors Bertolts Fliks atzīmē, ka pāris mēnešos, kopš ieviesta jaunā 21% PVN likme viesnīcu pakalpojumiem, tūrisma nozare ir cietusi, jo daudzi tūristi, zinot vietējās augstās cenas, izvēlējušies izslēgt Rīgu no savu galamērķu loka.

Kompānija uzskata, ka šī nodokļu palielināšana īsā sprīdī apliecinājusi pilnīgu bezjēdzību un, atgriežoties atpakaļ pie vecās likmes, tūristu skaits pieaugtu.

“Kopējie ienākumi no PVN palielinātos, turklāt jāatceras, ka aviopasažieri un ārvalstu tūristi maksā nevis ar taloniem, bet valūtā – tā ir reāla nauda, kas nonāk Latvijas tautsaimniecībā,” atzīmē Fliks.

Pēc viņa domām, tūrismam ir nozīmīga loma Latvijas ekonomikas attīstībā, ko parāda spilgtais un šobrīd arī starptautiski novērtētais Rīgas lidostas piemērs.

Pēdējo piecu gadu laikā Rīgas lidosta spējusi attīstīties no viena miljona pasažieru un aptuveni 1000 darba vietām 2004.gadā līdz tam, ka šogad apkalpoto pasažieru skaits sasniegs četrus miljonus un Rīgas lidostā un ar to saistītajos uzņēmumos jau strādās aptuveni 5000 darbinieku. Fliks norāda, ka piecu gadu laikā ir radīti 4000 darba vietu – ik dienu divas jaunas darba vietas. Šo tendenci nepieciešams paplašināt visā tūrisma nozarē, un valdības uzdevums ir to veicināt ar saprātīgiem lēmumiem.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas apkopotie dati liecina, ka 2009.gada pirmajā ceturksnī ievērojami pasliktinājusies situācija tūrisma nozarē – darbu zaudējuši 7000-9000 cilvēku, naktsmītņu naudas apgrozījums krities par 40,2%, apkalpoto personu skaits samazinājies par 28,7% un viesnīcu noslogojums Rīgā krities līdz 1999.gada līmenim. Kā ziņots, premjers Valdis Dombrovskis (JL) iepriekš atzinis, ka tiek vērtēta iespēja piemērot samazināto PVN viesnīcu pakalpojumiem. Tāpat tiek vērtēta iespēja piemērot samazināto PVN apkurei izmantojamai malkai, grāmatām, kā arī tiek vērtēta iespēja pagarināt samazināto PVN likmi drukātajiem medijiem. Taču, lai šādu lēmumu pieņemtu, nepieciešama vienošanās ar Starptautisko Valūtas fondu.